fbpx
 

ТВ Алфа во периодот од 21 до 29 ноември 2016 објави најмногу прилози што се однесуваат на предизборната кампања, како и на редовните активности на државните функционери. Телевизијата како посебна тема во оваа кампања фреквентно објавуваше прилози поврзани со „федерализација“ или „двојазичност“ на Македонија. Во покривањето на изборната кампања медиумот изразуваше позитивен однос кон ВМРО-ДПМНЕ, а негативен кон СДСМ, иако имаше квантитативна избалансираност меѓу двете партии.

ИЗВЕШТАЈ - МКД  ENG          ЗАКЛУЧОЦИ - МКД  ENG   ИНФОГРАФИК-1

alfa tv mk1

 

  • Блогирај +

    Приклучете се кон тимот соработници и предложете тема или испратeте текст, со Ваша фотографија и куса биографија на info@iks.edu.mk.Повеќе

  • Насоки +

    Текстовите треба да имаат помеѓу 900 и 1300 зборови и да бидат напишани во куси пасуси, во разбирлив и неформален стил. Повеќе

  • Преземи +

    Содржината на блогот е слободна за споделување и читателите можат да оставаат разумни и конструктивни коментари на блоговите. Повеќе

  • 1

Поединечни извештаи за следењето на медиумите (21 - 29 ноември 2016)

mtv1

mtv2

sitel

telma

tv21

alsatm1

24vesti

alfa

kanal5

nova tv