fbpx
 

ТВ НОВА во периодот од 21 до 29 ноември 2016 објави најмногу прилози за предизборните активности на партиите и за двојазичноста и федерализацијата што произлезе од предизборните обвинувања на релација власт-опозиција. Оваа телевизија објави речиси ист број прилози за двете најголеми политички партии ВМРО ДПМНЕ и СДСМ, но кога ќе се направи квалитативна анализа на врамувањата, е присутен позитивен, пофален и често пати пропагандистички став кон ВМРО ДПМНЕ, додека има негативен пристап во известувањето за СДСМ. Двојазичноста и федерализацијата, кои власта во предизборната кампања и ги припишува на опозицијата, доминираат во прилозите со негативен став кон СДСМ. Во фаворизирачкото известување за власта, програмата на ВМРО ДПМНЕ е претставена како „реална“, а тезата дека тие се сигурни победници се поткрепува со анкети објавени во провладини весници.

ИЗВЕШТАЈ - МКД  ENG        ЗАКЛУЧОЦИ - МКД  ENG       ИНФОГРАФИК-1

tv nova

 

  • Блогирај +

    Приклучете се кон тимот соработници и предложете тема или испратeте текст, со Ваша фотографија и куса биографија на info@iks.edu.mk.Повеќе

  • Насоки +

    Текстовите треба да имаат помеѓу 900 и 1300 зборови и да бидат напишани во куси пасуси, во разбирлив и неформален стил. Повеќе

  • Преземи +

    Содржината на блогот е слободна за споделување и читателите можат да оставаат разумни и конструктивни коментари на блоговите. Повеќе

  • 1

Поединечни извештаи за следењето на медиумите (21 - 29 ноември 2016)

mtv1

mtv2

sitel

telma

tv21

alsatm1

24vesti

alfa

kanal5

nova tv