Јавните простори станаа неподносливи за живеење

Сеад Хаџиќ - Сецко, музичар Повеќе

На Косово и на Македонија очајно им е потребен позитивен сигнал од ЕУ

м-р Сабин Селими и м-р Надире Латифи Повеќе

Ставање крај на сексуалното насилство за време на војни

Јулијан Вухерпених и Анита Годес Повеќе
  • Блог
  • Влог
  • Подкаст
  • Алатки

Поголемо вклучување на младите во високото образование за да се обезбеди квалификациона структура на населението споредлива со земјите од ЕУ.

проф. д-р Ненад Новковски

Демотивирани сме, маргинализирани и се` помалку етаблирани во воспитно-образовниот систем. Сепак, да не заборавиме на децата.

Елизабета Секирарска

На патот кон напредокот, човекот, користејќи ги научните достигнувања и применетата технологија, значајно го девастираше живото(т), а со тоа и неговата основа, природата.

вон. проф. д-р Дејан Донев
Јавните простори станаа неподносливи за живеење
Не постои континуитет во институциите
Имаме ниско ниво на писменост и општа култура
Што ни донесе 2018?
Дали политичарите и медиумите им пласираат привидна вистина на граѓаните?
Како до одговорно градење?
What is a Blog?
How to Start a Blog - The Beginner's Guide to Successful Blogging
How to Write and Create Great Blog Content

Блогови

• Македонија
  • Регион
  • Project Syndicate
  • MK
  • SQ
  • CNR/SR/BS
Причината за загриженост не е дали ЕУ успева да создаде функционални и стабилни земји или не, туку тоа што ангажманот на ЕУ во регионот води кон губење на кредибилитетот на Унијата како меѓународен актер и кон неуспех на нејзината Заедничка надворешна и безбедносна политика.
Shetësimi nuk është nëse BE-ja dështon në krijimin e vendeve fuksionale dhe të qëndrueshme, por nëse angazhimi i BE-së në rajon çon në humbjen e kredibilitetit të saj si aktor ndërkombëtar dhe dështimin e Politikës së Përbashkët të BE-së për Punët e Jashtme dhe Sigurisë.
Stalno ponavljanje reči „lažeš, lažeš“ ne dajući novinaru mogućnost da demantuje nešto takvo, pokazuje rizik i napade, koji su u porastu, politike prema novinarstvu i pravilnom izveštavanju.

Финансискиот извештај на Студентскиот парламент за 2014 и 2015 година покажал дека околу 43.000 евра се потрошени за лични патувања во Русија, Азербејџан, Грузија..., за телефонски разговори и до 1.000 евра, за организирање забави, па дури и за купување виски. Иако Студентскиот парламент е регистриран како невладина организација, сите студенти мораат да уплаќаат на неговата сметка, а не знаат како се трошат нивните пари. Оваа студентска организација не ги поддржува студентите за учество на меѓународни натпревари, семинари и други настани, па тие се приморани да се финансираат сами. ResPublica видео подкаст со студентите на УКИМ Теодора Столевска и Горан Таневски.