Како да се одбраниме од епидемијата на лажни вести?

Дубравка Валиќ Недеjковиќ Повеќе

Распуштеното собрание не може да оживее

Светомир Шкариќ Повеќе

Дали може Хонг Конг да избегне трагедија?

Ендру Шенг и Чао Генг Повеќе
  • Блог
  • Влог
  • Поткаст
  • Алатки

Жално е што мора да се констатира дека и по три и половина години од легализацијата на канабисот за медицински цели, наративот кој може да се чуе од правните ентитети, надлежните ресорни министерства и Владата е исклучиво со бизнис нота, додека болните и пациентите се оставени надвор од законот (extra legem).

Јанаки Митровски

Владините претставници Даниел Димевски и Ѓорѓи Тасев од прва рака можеа да ги слушнат забелешките во седиштето на ИОК во Лозана и се согласија со препораките од т.н. патоказ од 13 ноември годинава.

Милорад Стојмановски

Младите активисти кои ги водат училишните штрајкови и масовните протести ширум светот многу ефективно го огласија алармот за климатските промени.

Дарон Ацемоглу (Daron Acemoglu)
Ангеловска: Да научиме да ги решаваме проблемите
Ако учат да танцуваат, ќе имаме самоуверени ученици со здраво тело и дух
Османли: Културните власти ги заборавија авторите
„ДА“ за гасификација во индустријата, но „НЕ“ за домаќинствата
Наместо нов изборен модел, пратеници независни од партиските лидери
Османи: „Рекет“ ни се погоди да ни биде лакмус
What is a Blog?
How to Start a Blog - The Beginner's Guide to Successful Blogging
How to Write and Create Great Blog Content

Блогови

• Македонија
  • Регион
  • Project Syndicate
  • MK
  • SQ
  • CNR/SR/BS
Како што расте бројот на оние кои објавуваат непроверени, лажни и злонамерни информации, така се зголемува и бројот на медиуми кои работат со проверка на факти и се борат за вистината во јавниот простор преку одговорно истражување.
Përderisa rritet numri i atyre që publikojnë informacione të pa verifikuara, false dhe keqdashëse, po kështu rritet edhe numri i mediave që kontrollojnë fakte përmes hulumtimeve të përgjegjshme, luftojnë për vërtetësinë në hapësirën publike.
Kako raste broj onih koji objavljuju neproverene, lažne i zlonamerne informacije tako raste i broj fakt-čeking medija koji se odgovornim istraživanjima bore za istinitost u javnom prostoru.

Финансискиот извештај на Студентскиот парламент за 2014 и 2015 година покажал дека околу 43.000 евра се потрошени за лични патувања во Русија, Азербејџан, Грузија..., за телефонски разговори и до 1.000 евра, за организирање забави, па дури и за купување виски. Иако Студентскиот парламент е регистриран како невладина организација, сите студенти мораат да уплаќаат на неговата сметка, а не знаат како се трошат нивните пари. Оваа студентска организација не ги поддржува студентите за учество на меѓународни натпревари, семинари и други настани, па тие се приморани да се финансираат сами. ResPublica видео подкаст со студентите на УКИМ Теодора Столевска и Горан Таневски.