Моќта на мотивациските практики во задржување на здравствениот кадар

м-р Сашка Тодоровска Повеќе

Дали исламот го совладува христијанството?

Пол Сибрајт (Paul Seabright) Повеќе

Кибер-просторот и влијанието врз националната безбедност

м-р Тимурленк Чековиќ Повеќе
  • Блог
  • Влог
  • Поткаст
  • Алатки

Пријателските односи и спремноста на Северна Македонија да ги прифати кинеските инвестиции е искажана јасно во 2017 година кога поранешниот – претседател Ѓорге Иванов изјавуваше дека Северна Македонија има потреба за Кина, исто толку колку што има потреба и за ЕУ.

Алфред Марлеку

Скорешниот напредок во вештачката интелигенција во најмала рака може да се рече дека е драстичен. ВИ го трансформира скоро секој сектор од општеството, од превозот, медицината, до одбраната. Затоа вреди да се размисли што ќе се случи кога таа ќе напредне уште повеќе.

Сет Баум

Единствениот начин легализаторскиот табор да допре до мнозинството граѓани е да ги убеди дека забраната на марихуаната не е само финансиски и логистички неисплатлива, туку и контрапродуктивна.

Кристијан Фидановски
Нацоски: Зошто македонските пратеници не користат јавен превоз?
Црвенковска: Заборавивме да инвестираме во едукацијата за деца низ игра
Сотировски: Политичарите заборавија дека треба да инвестираат во наука
Дали моето дете е зависно од видео игри?
И децата страдаат од депресија
Активистите против рудникот Иловица најавуваат протести додека „Еуромакс“ не се повлече
What is a Blog?
How to Start a Blog - The Beginner's Guide to Successful Blogging
How to Write and Create Great Blog Content

Блогови

• Македонија
  • Регион
  • Project Syndicate
  • MK
  • SQ
  • CNR/SR/BS
Најголемиот предизвик на секоја земја е развојот и одржувањето на здрава популација. Македонија во моментов се движи во насока на губење на профил кој со одредени реформи во системот ветува квалитет и личен придонес во одржливоста на здравата популација.
Gjuha e urrejtjes, lajmet e rreme, propaganda ekstremiste përveç që janë kërcënim për sigurinë dhe integritetin e qytetarëve, ata janë edhe kërcënim për sigurinë nacionale për një shtet.
Jedini oblik suočavanja sa ovim problemom, a to se odnosi na sve države, bez obzira na njihov društveni-ekonomski razvitak, je sprovođenje stalnih kampanja za podizanje svesti kod učenika, kod školskih vlasti i kod roditelja za posledice koje ima ova pojava.

Додека многу региони во Македонија се иселени, а нивните ресурси неискористени, една третина од вкупното население е сконцентрирано во скопскиот регион. Дополнително, ЕВРОСТАТ проценува дека 250 илјади луѓе си заминале од државата во последните 10 години. Како да се вратат луѓето во иселените региони, во ResPublica видео подкаст дебатираат заменикот министер за локална самоуправа Дејан Павлески и универзитетскиот професор Јорде Јаќимовски.