fbpx
 • Андреевски: КАЗНИ ЗА ДА НЕ ФРЛАМЕ ЃУБРЕ

  Андреевски: КАЗНИ ЗА ДА НЕ ФРЛАМЕ ЃУБРЕ

  Сергеј Андреевски, ликовен уметник Повеќе
 • Ангеловска меѓу популизмот и храброста

  Ангеловска меѓу популизмот и храброста

  Горан Теменугов Повеќе
 • Борбата продолжува

  Борбата продолжува

  Грета Тунберг, Лујза Нојбауер, Ејнџела Валензуела Повеќе
 • 1
 • 2
 • 3
 • Блог
 • Влог
 • Поткаст
 • Алатки

Како што расте бројот на оние кои објавуваат непроверени, лажни и злонамерни информации, така се зголемува и бројот на медиуми кои работат со проверка на факти и се борат за вистината во јавниот простор преку одговорно истражување.

Дубравка Валиќ Недеjковиќ

Самораспуштењето на Собранието и предвремените избори се користат од политичките партии како средство за подолго останување на власт, а не за јавно добро.

Светомир Шкариќ

Ако сака да ја заштити својата иднина, народот во Хонг Конг мора добро да размисли за потребата за ставање крај на насилните протести и за заедничко решавање на реалните проблеми.

Ендру Шенг и Чао Генг
Андреевски: КАЗНИ ЗА ДА НЕ ФРЛАМЕ ЃУБРЕ
Улчар: На македонистиката ѝ се потребни проекти, а не празни политички флоскули
Ангеловска: Да научиме да ги решаваме проблемите
„ДА“ за гасификација во индустријата, но „НЕ“ за домаќинствата
Наместо нов изборен модел, пратеници независни од партиските лидери
Османи: „Рекет“ ни се погоди да ни биде лакмус
What is a Blog?
How to Start a Blog - The Beginner's Guide to Successful Blogging
How to Write and Create Great Blog Content

Блогови

 • Македонија
 • Регион
 • Project Syndicate
 • MK
 • SQ
 • CNR/SR/BS
Иако Буџетот 2020 е популистички, сепак со цврстите ставови за отфрлање на субвенциите за возила и за промена на даночната политика на СДСМ, како и во идејата за понатамошно отворање на Министерството за финансии се наѕира дека Ангеловска знае што прави.
Megjithëse Buxheti i vitit 2020 është populist, megjithatë ka qëndrime të forta për refuzimin e subvencioneve të automjeteve dhe ndryshimin e politikës së taksave të LSDM-së dhe për idenë e hapjes së mëtejshme të Ministrisë së Financave, duket se Angelovska e di se çfarë po bën.
Kako raste broj onih koji objavljuju neproverene, lažne i zlonamerne informacije tako raste i broj fakt-čeking medija koji se odgovornim istraživanjima bore za istinitost u javnom prostoru.
 

Клупските и репрезентативните ракометни успеси се магнет за стотици деца кои сонуваат да станат идните Лазаров, Манасков, Миркуловски. Но во ракометните школи нема доволно тренери, а клубовите играат во сали по физичко. Колкав треба да биде буџетот на еден клуб за да стигне до Лигата на шампиони? Легендарниот пикер и спортски директор на Металург, Ванчо Димовски и тренерот на Еурофарм Работник Илија Темелковски го прогнозираат и пласманот на Македонија на Европското првенство во ракомет со помош на најдобриот тренер во светот, Раул Гонзалес.