Колку е слободна слободата: мерките во борбата со тероризмот како неопходност или изговор?

м-р Весна Попоска Повеќе

Дали претседателските кандидати придонесоа за градењето позитивен мир низ кампањата?

м-р Лилјана Пецова – Илиеска и д-р Кире Бабаноски Повеќе

Двојазичноста вообличува две „зони на лингвистичката територијалност“ во Македонија

м-р Свето Тоевски Повеќе
  • Блог
  • Влог
  • Поткаст
  • Алатки

Единствена форма за да се соочат со овој проблем, а ова важи за сите држави без оглед на нивниот социо-економски развој, е реализирање на постојани кампањи за подигнување на свеста кај учениците, училишните авторитети и родителите за последиците кои ги има оваа појава.

Виолета Зефи

Алтернативите на краткотрајните казни затвор се огледуваат во зголемената хуманост и економичност во извршувањето на кривичните санкции, со перспектива на позитивното влијание на рехабилитацијата и социјална адаптација на осудените лица.

м-р Јасмин Калач

Ако сакаме во ЕУ, мора да си го исчистиме ѓубрето, без разлика колку тоа ќе не боли.

Соња Стојадиновиќ
Црвенковска: Заборавивме да инвестираме во едукацијата за деца низ игра
Сотировски: Политичарите заборавија дека треба да инвестираат во наука
Ни недостасува еколошко образование
И децата страдаат од депресија
Активистите против рудникот Иловица најавуваат протести додека „Еуромакс“ не се повлече
И Скопје и Софија стигнаа до критичната точка - граѓаните сакаат квалитетни урбанистички планови
What is a Blog?
How to Start a Blog - The Beginner's Guide to Successful Blogging
How to Write and Create Great Blog Content

Блогови

• Македонија
  • Регион
  • Project Syndicate
  • MK
  • SQ
  • CNR/SR/BS
Кризата на вредности влијае негативно на балансот помеѓу императивот за слобода и потребата за безбедност, стеснувајќи го либералниот простор на современо конципираните општества.
Kriza e vlerave ndikon negativisht ndaj balancit midis imperativit për liri dhe nevojës për siguri, duke e ngushtuar hapësirën liberale të shoqërive të konceptuara në mënyrë bashkëkohore.
Jedini oblik suočavanja sa ovim problemom, a to se odnosi na sve države, bez obzira na njihov društveni-ekonomski razvitak, je sprovođenje stalnih kampanja za podizanje svesti kod učenika, kod školskih vlasti i kod roditelja za posledice koje ima ova pojava.

Преку 40 проценти од парите кои се потребни за исплата на пензиите Пензискиот фонд ги обезбедува преку буџетот. Професорот и економист Трајко Славески вели дека најважната и првична причина за дефицитот е преминувањето во приватните пензиски фондови, односно воведувањето на вториот столб. Министерката без ресор Зорица Апостолска најавува дека Владата многу скоро ќе понуди решенија.