Како да се препознаат депресивните адолесценти?

Одредени животни околности се клучните фактори за зголемен развој на депресивна состојба, кај возрасните, но и кај адолесцентите и децата. Клиничката слика кај адолесцентите најчесто е замаскирана, посочува д-р Ана Филипче, психијатар. Затоа училишните служби се фокусирани на навремено препознавање на овие промени, и пријавување кај семејството на ученикот и заеднички да се премине кон процес на набљудување - вели Цеце Рангелова педагог од гимназијата „Горѓи Димитров“.

Целиот видео поткаст ResPublica гледајте го ТУКА.

Превентивен синџир за успешно справување со депрес...
Defekte të politikës rurale në Maqedoni

Коментари

Моментално нема коментари. Биди прв со својот коменат!
Анонимен
Вторник, 15 Октомври 2019