Наместо нов изборен модел, пратеници независни од партиските лидери

Со сегашниот изборен модел пратениците не можат сами да си го обезбедат својот мандат, туку пред сѐ зависат од лидерите на партиите и тоа предизвикува централизираност како на Собранието, така и во политичките партии. Дали нов изборен модел ќе обезбеди понезависни пратеници и Собрание или е неопходна внатрепартиска демократија? Во ResPublica видео поткаст разговаравме со политикологот Миша Поповиќ и Илина Мангова од Меѓународниот републикански институт.

ТВ верзија Албанска верзија

Поткастот ResPublica го изработи Институтот за комуникациски студии.

Namesto-nov-izboren-model-pratenici-nezavisni-od-partiskite-lideri
На Европа ѝ треба миграциско ресетирање
Beneficione post mandati presidenciale të presiden...

Коментари

Моментално нема коментари. Биди прв со својот коменат!
Анонимен
Вторник, 22 Октомври 2019