fbpx
 

Кореографката Рисима Рисимкин укажува дека е дојдено времето за лична и колективна деконтаминација на повеќе нивоа. Првото ниво е јавниот простор, односно како да се однесуваме во парк, на плоштад, по улица. Вториот сегмент е загадувањето на социјалните мрежи: да им се вратиме на вредностите и почитта во комуникацијата со соговорникот. Третото ниво каде е потребна деконтаминација, според Рисимкин е во културата. Вели дека независната сцена треба да е платформа за прогрес и општествена критика. „Чистењето“ според искусната кореограф треба да почне од дома: семејството е првата и основна клетка каде се учат овие вредности.

Оваа содржина ја изработи Институтот за комуникациски студии

riminski
  • Блогирај +

    Приклучете се кон тимот соработници и предложете тема или испратeте текст, со Ваша фотографија и куса биографија на info@iks.edu.mk.Повеќе

  • Насоки +

    Текстовите треба да имаат помеѓу 900 и 1300 зборови и да бидат напишани во куси пасуси, во разбирлив и неформален стил. Повеќе

  • Преземи +

    Содржината на блогот е слободна за споделување и читателите можат да оставаат разумни и конструктивни коментари на блоговите. Повеќе

  • 1

Следете не