fbpx

Блог

Челичен молк: Долг е патот до автопат

Бојан Блажевски

22.07.24

Северна Македонија и Црна Гора се меѓу земјите кои во средината на минатата деценија преку иницијативата „Појас и пат“ договорија значајни...

Дали обидот за атентат ќе му донесе победа на Трамп?

Шанг -Јин Веи

19.07.24

Искуството на Тајван упатува на тоа дека обидот за атентат врз поранешниот американски претседател Доналд Трамп би можел да му обезбеди доволно...

До каде сме со (анти)родовите политики?

Бојана Јовановска

17.07.24

Уделот на жени во новата Влада изнесува поразителни 12.5%. Овие бројки можат значително да влијаат на продлабочување на и онака длабокиот родов јаз...

Што може да се очекува од новиот сојуз помеѓу Русија и Северна Кореја?

Јун Јанг-Кван

12.07.24

Новиот воен сојуз склучен помеѓу Русија и Северна Кореја предизвика подеднаква вознемиреност кај Кина и САД како и кај нивните сојузници во Азија,...

Евроинтеграција: Клучни уставни промени за македонскиот пат кон ЕУ

Љубица Караманди Попчевски

08.07.24

Во време кога фокусот на ЕУ се насочува кон Украина и Молдавија, не смееме да заостануваме. Ако не одиме напред, ќе одиме назад. Сеопфатни уставни...

Самитот за иднината

Џефри Д. Сакс

05.07.24

Наредните 25 години може да бидат период на мир, брз технолошки напредок, одржливост на животната средина и крај на сиромаштијата – доколку се...

Како Макрон ја турна нацијата во ризик

Светлана Јовановска

01.07.24

Се чини дека политичките партии, по шокот и во екстремно кус период, почнаа да сфаќаат дека екстремната десница е на само еден чекор од власта. И...

Урсула кон лево или Урсула кон десно?

Христијан Илиевски

26.06.24

На големо се шпекулира дека поддршката за втор мандат на чело на Комисијата, Урсула фон дер Лајен не ја бара само од досегашните традиционални...

Европа мора да се бори против наглиот подем на екстремната десница

Филип Легреин

24.06.24

Откако екстремната десница освои добри резултати на изборите за Европскиот парламент, главните партии се соочени со избор – или да седат со...

Како светот гледа на решението „две држави“ за Палестина и Израел

Мурат Алиу

17.06.24

Властите на Шпанија, Ирска и Норвешка на 28 мај објавија дека официјално ја признаваат државата...