Професорката Мариана Мацукато е основач и директор на Институтот за иновации и јавна намена (IIPP).

Како да се спречи дигиталниот феудализам

Мариана Мацукато (Mariana Mazzucato)

Mariana Mazzucato 200x250Со користење на технологии што првично беа развиени од јавниот сектор, компаниите кои работат со дигитални платформи стекнаа позиција на пазарот што им овозможува да добиваат високи наемнини за користење на тие платформи од потрошувачите и работниците. Затоа, реформирањето на дигиталната економија така што ќе служи за колективни цели е главниот економски предизвик на нашето време.