Шанг-Јин Веи, поранешен директор на Секторот за економија во Азиската банка за развој, е професор по финансии и економија на Бизнис школата на Колумбија и на Факултетот за меѓународни и јавни прашања на Универзитетот Колумбија.

Дали Корона вирусот ќе предизвика значителен застој на растот на Кина?

Шанг-Јин Веи (Shang-Jin Wei)

Shang Jin Wei 200x250Некои стравуваат дека периодот во кој се рашири корона вирусот во Кина, на почетокот на еднонеделната новогодишна прослава во земјата и среде традиционалните патувања за време на училишниот распуст, ќе ги влоши економските последици од епидемијата. Меѓутоа, три важни фактори може да го ограничат влијанието на вирусот врз кинескиот и глобалниот БДП.