Сабин Селими е роден во Словенија на денот кога падна Берлинскиот ѕид. Како корисник на Претседателска Стипендија тој ги завршил своите додипломски студии по економија и меѓународни студии на американскиот универзитет во Вашингтон. Тој ги завршил своите магистерски студии по меѓународна јавна политика на Универзитетскиот колеџ во Лондон, во рамки на Шевенинг програмата за стипендирање. Има долго работно искуство во јавниот сектор а во моментов е ангажиран како консултант. Неговите области на интерес вклучуваат дигитална дипломатија, трансатлантски односи и европски прашања особено поврзани со Балканот.

Artificial Intelligence will have a profound impact on global politics in the 2020s and beyond

Sabin Selimi

Sabin Selimi 200x250To get AI right, we need stronger cooperation between state institutions—governments, law enforcement agencies, the judiciary and parliaments—private sector, academia, civil society and the public at large.

Inteligjenca artificiale do të ketë ndikim të thellë në skenën politike botërore në vitet 2020-ta dhe më gjerë

Sabin Selimi

Sabin Selimi 200x250Për të përdorur IA-në drejt, ne kemi nevojë për bashkëpunim më të fortë mes institucioneve shtetërore - qeverive, agjencive të zbatimit të ligjit, gjyqësorit dhe parlamenteve - sektorit privat, akademisë, shoqërisë civile dhe publikut në përgjithësi.

Вештачката интелигенција ќе има огромно влијание врз глобалната политика во следниве десет години

ALB  ENG

Сабин Селими

Sabin Selimi 200x250За правилно постапување по прашањето на ВИ, потребна ни е посилна соработка помеѓу државните институции: владите, агенциите за спроведување на законот, правосудството и парламентите; приватниот сектор, академијата, граѓанското општество и општата јавност.

BE-ja, vazhdimisht i dëshpëron vendet e Ballkanit

Sabin Selimi

Sabin Selimi 200x250BE-ja, tregoi se nuk është në gjendje të plotësojë premtimet e dhëna para pothuajse dy dekadave në Selanik dhe vendosi të mos shtiret më.

ЕУ постојано ги разочарува Балканските земји

Сабин Селими

Sabin Selimi 200x250ЕУ покажа дека не е во состојба да ги исполни ветувањата дадени пред скоро две децении во Солун и одлучи веќе да не се преправа.

Evropska Unija rizikuje da napravi historijsku grešku na Balkanu

Sabin Selimi

Sabin Selimi 200x250Ovog meseca, vlade Evropske Unije odlučili su da opet zakasne sa otvaranjem pregovora za učlanivanje zemalja kandidatkinja Albaniju i Severnu Makedoniju, sta pretstavlja historisku grešku, zato što bezbednost i stabilnost same EU zavisi od transformacije suseda sa jugoistoka.

Bashkimi Evropian rrezikon të bëjë gabim historik në Ballkan

МК  SR

Sabin Selimi

Sabin Selimi 200x250Këtë javë, qeveritë e Bashkimit Evropian kanë vendosur që përsëri të vonojnë hapjen e negociatave të anëtarësimit me vendet kandidate Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, jo vetëm që kanë kryer tradhti, por një gabim historik, pasi siguria dhe stabiliteti i vetë BE-së varet nga transformimi i fqinjëve të juglindjes.

Европската унија ризикува да направи историска грешка на Балканот

ALB  SR

Сабин Селими

Sabin Selimi 200x250Неделава, владите на ЕУ повторно решија да го одложат започнувањето на преговорите за пристапување со земјите кандидати Албанија и Северна Македонија, што претставува историска грешка - бидејќи безбедноста и стабилноста на Унијата зависат од трансформацијата на југоистокот.

The need for enhancing digital diplomacy in Southeast Europe

МК  ALB  SR

Sabin Selimi

When used properly, digital diplomacy is a persuasive and timely addition to traditional forms of diplomacy. The countries that don’t use and master it, will simply have reduced influence and power on the world stage.

Potreba za jačanje digitalne diplomatije u jugoistočnoj Evropi

МК  ALB  ENG

Sabin Selimi

Digitalna diplomatija, ukoliko se koristi na odgovarajući način, je ubedljiva i navremena dopuna tradicionalnih formi diplomatije. Zemlje koje je ne koriste i koje nisu ovladale njom imaće, jednostavno, smanjeni uticaj i moć na svetskoj sceni.

Nevoja për fuqizimin e diplomacisë digjitale në Evropën juglindore

МК  SR  ENG

Sabin Selimi

Diplomacia digjitale, nëse përdoret në mënyrë përkatëse, është plotësim i bindshëm dhe në kohë i formave tradicionale të diplomacisë. Vendet që nuk e përdorin dhe të cilat nuk e zotërojnë thjeshtë do të kenë ndikesë dhe fuqi të zvogëluar në skenën botërore.

Потребата за зајакнување на дигиталната дипломатија во Југоисточна Европа

ALB  SR  ENG

Сабин Селими (Sabin Selimi)

Дигиталната дипломатија, доколку соодветно се користи, е убедливо и навремено дополнение на традиционалните форми на дипломатија. Земјите што не ја користат и кои не ја совладале едноставно ќе имаат намалено влијание и моќ на светската сцена.

Nezamišljiva budućnost demokracije u Jugoistočnoj Evropi

МК  ALB  ENG

Sabin Selimi

Danas, kandidati za političke funkcije su ljudi. Sutra, će ovo napraviti inteligentne mašine. I, one mogu i pobeđivaće, onako kako raste nezadovoljstvo građana od ljudskim političara.

1 Коментар

Ardhmëria e paimagjinueshme e demokracisë në Evropën juglindore

МК  SR  ENG

Sabin Selimi

Sot, kandidatë për funksione politike janë njerëzit. Nesër, atë do ta bëjnë makina inteligjente. Dhe, ata ndoshta edhe do të fitojnë, si pasojë e rritjes së pakënaqësisë së qytetarëve nga politikanët njerëzorë.

The Unthought Future of Democracy in Southeast Europe

МК  ALB  SR

Sabin Selimi

Today, humans run for office. Tomorrow, the intelligent machines will. And, they may win, as citizens become increasingly frustrated with human politicians.

Незамисливата иднина на демократијата во Југоисточна Европа

ALB  SR  ENG

Сабин Селими (Sabin Selimi)

Денес, кандидати за политички функции се луѓето. Утре, тоа ќе го прават интелигентни машини. И, тие може и ќе победуваат, како што расте незадоволството на граѓаните од човечките политичари.