Dr Vuk Vučetić rođen je u Sarajevu 1987. godine. Diplomirao je 2010. godine na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Istočnom Sarajevu, na Katedri za novinarstvo. Završio je master studije komunikologije 2013. godine na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu. Tema master rada je bila „Politički spektakl kao medijski fenomen – primjer BiH“. U 2018. godini odbranio je doktorsku disertaciju na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu na temu „Kontroverze medijatizacije politike u savremenoj Bosni i Hercegovini.“ Od 2011. godine stalno je zaposlen  na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Istočnom Sarajevu na Katedri za novinarstvo. Učestvovao je na više naučnih konferencija u Srbiji, Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini. Njegova sfera intereosvanja su: masovno komuniciranje, politička komunikacija, javno mnjenje, novi mediji i društvene mreže, mediji i politika.

Youtuberi – idoli digitalnog doba

d-r Vuk Vucetic

Vuk Vucetic 200x250Iako bi se moglo zaključiti da youtuberi mogu biti vjesnici nekih pozitivnih promjena u društvu, čini se ipak da je to samo na površini. Youtuberi će svoje postojanje vezati za komercijalne interese i nastaviće da kreiraju sadržaje koje će moći naplatiti. Na kraju krajeva youtuberi su samo izdanak vladajućih kapitalističkih tokova.

Jutuberët - idhuj në epokën digjitale

МК  SR

d-r Vuk Vuçetiq

Vuk Vucetic 200x250Edhe pse mund të konkludohet se njerëzit që prodhojnë ose shfaqen në video në kanalin Youtube (i ashtuquajturit jutuber) mund të jenë paralajmërues të disa ndryshimeve pozitive në shoqëri, duket ashtu vetëm në sipërfaqe. Jutuberët lidhin ekzistencën e tyre me interesat komerciale dhe do të vazhdojnë të krijojnë përmbajtje që mund t'i arkëtojnë. Në fund të fundit, jutuberët janë vetëm një degë e flukseve udhëheqëse kapitaliste.

Јутјуберите - идоли во дигиталната доба

ALB  SR

д-р Вук Вучетиќ

Vuk Vucetic 200x250Иако би можело да се заклучи дека лицата кои произведуваат или се појавуваат во видеа на каналот Youtube (т.н. јутјубери), може да бидат предвесници на некои позитивни промени во општеството, се чини дека е така само на површината. Јутјуберите ќе го врзат своето постоење со комерцијални интереси и ќе продолжат да создаваат содржини што може да ги наплатат. На крајот на краиштата, јутјуберите се само изданок на владејачките капиталистички текови.

Političari kao zabavljači naroda

Vuk Vucetic

Vuk Vucetic 200x250Prošlo je vrijeme kada je politika bila “šahovska borba” političkih aktera, koja se nerijetko odvijala daleko od očiju javnosti i bila poprilično nerazumljiva običnom glasaču. Danas je političar šoumen, zabavljač, provokator, žongler, neko ko ne ostavlja ravnodušnim nikoga. Može se reći da se kod birača vremenom iskristalisala parola: “Kad već ne mogu ništa da promjene, neka nas makar zabave”.

Politikanët si zbavitës të popullit

Vuk Vuçetiq

Vuk Vucetic 200x250Ka kaluar koha kur politika ka qenë “betejë shahu” të aktorëve politik, e cila jo rrallë është zhvilluar larg nga sytë e publikut dhe ka qenë mjaft e pakuptueshme për votuesin e rëndomtë. Sot politikani është shoumen, zbavitës, provokator, zhongler, dikush që askënd nuk lë indiferent. Mund të thuhet se te votuesit me kalimin e kohës është kristalizuar parulla: “Meqë nuk mund asgjë të ndryshojnë, së paku le të na zbavitin”.

Политичарите како забавувачи на народот

ALB  SRB

Вук Вучетиќ

Vuk Vucetic 200x250Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. Денес, политичарот е шоумен, забавувач, провокатор, жонглер, некој кој не остава никого рамнодушен. Може да се каже дека гласачите, со тек на времето, ја искристализирале паролата: „Кога веќе не можат ништо да сменат, барем нека нè забавуваат“.

Koha e post të vërtetës: a kanë devalvuar faktet

МК   BS   ALB

Vuk Vuçetiq, doktor i shkencave të komunikologjisë

Vuk Vucetic 200x250Skena politike e Ballkanit gjendet në erën e post-fact politikës – gjendje në të cilën shkaktimi i emocioneve te zgjedhësit është më me rëndësi për kredibilitetit e ndonjë politikani se sa idetë, faktet, strategjitë konstruktive e ngjashëm. Në atë kuptim fokusi është në retorikën nxitëse e cila e ngrit adrenalinën  te publiku, ndërsa debatet e argumentuara janë të bazuara në faktet sipas palës. Lënia anësh dhe injorimi i fakteve në atë kuptim jo vetëm që nuk has në çfarë do qoftë sanksioni, por shpërblehet si virtyt politik i llojit të vet.

Vrijeme post istine: da li su činjenice devalvirale

Vuk Vučetić, doktor komunikoloških nauka

Vuk Vucetic 200x250Politička scena Balkana nalazi se u eri post-fact politike - stanje u kojem je izazivanje emocija kod birača važnije za kredibilitet nekog političara nego ideje, činjenice, konstruktivne strategije i sl. U tom smislu fokus je na zapaljivoj retorici koja podiže adrenalin kod publike, dok su argumentovane rasprave zasnovane na činjenicama po strani. Zanemarivanje i ignorisanje činjenica u tom smislu ne samo da ne nailazi na bilo kakvu sankciju, već se nagrađuje kao svojevrsna politička vrlina.

Време на пост-вистина: Дали се девалвираа фактите?

МК   BS   ALB

Вук Вучетиќ, доктор по комуниколошки науки

Vuk Vucetic 200x250Политичката сцена на Балканот е во ера на политика на пост-факти - кога за кредибилитетот на еден политичар е поважно да се предизвикаат емоции кај гласачите отколку идеите, фактите, конструктивните стратегии и сл. Во оваа смисла, фокусот е ставен на реторика што ги распалува страстите и што го крева адреналинот кај публиката, додека аргументите базирани на факти станаа помалку важни. Занемарувањето и игнорирањето на фактите во оваа смисла не само што не наидува на каква било санкција, туку се наградува како вид политичка доблест.