М-р Зоран Димитровски е новинар, политички аналитичар и уредник со долгогодишно искуство. Како стипендист на Фондацијата Отворено општество Македонија, во 1995 година магистрирал политички науки на Централно-европскиот универзитет во Будимпешта, Унгарија. Со новинарство почнал да се занимава уште од 1985 година во Студентски збор и Млад Борец, каде кон крајот на 80-тите и почетокот на 90-тите години од минатиот век, заедно со група млади новинари учествувал во македонската демократска пролет, давајќи сопствен придонес со своите политички анализи.

Qeveri piroteknike

Zoran Dimitrovski

zoran dimitrovski 200x250Duhet të bëhet ndryshim i Ligjit për qeverinë dhe Kodin zgjedhor, me të cilin do të vendoset rregulli, zgjedhje e qeverisë teknike autentike e cila do të kishte qeverisur gjatë procesit zgjedhor, nga shpërndarja e parlamentit deri në formimin e qeverisë së re, përkatësisht gjatë kohës së fushatës zgjedhore. Qeverinë teknike duhet ta udhëheqë zyrtar qeveritar jopartiak, profesor universitar, ekspert juridik ose personalitet tjetër i cili gëzon reputacion, politikisht i paanshëm, siç është rasti në disa vende. Në të kundërt, Qeveria e Përzhinos, njëqind ditë para zgjedhjeve, do të vazhdojë të jetë në vend teknike, piroteknike.

Пиротехничка влада

Зоран Димитровски

zoran dimitrovski 200x250Потребна е промена на Законот за влада и на Изборниот законик, со која ќе се воведе правилото избор на автентична техничка влада која би владеела за време на изборниот процес, од распуштањето на парламентот до формирањето нова влада односно за време на изборната кампања. Техничката влада треба да ја води непартиски државен чиновник, универзитетски професор, правен експерт или друга јавна личност која ужива углед како политички непристрасна, како што е во некои европски земји. Во спротивно, Пржинската влада сто дена пред избори, ќе продолжи наместо техничка, да биде пиротехничка.

Како да се врати јавниот интерес во јавниот сервис - МТВ?

м-р Зоран Димитровски, уредник во „Фокус"

zoran dimitrovskiМора да се шегуваат! Ваква ми беше првата реакција кога од Македонската радио-телевизија неодамна објавија дека ќе донесат Етички кодекс, а Здружението на новинарите на Македонија побара да почекаат со неговото усвојување и да го остават во нацрт-фаза, пред за него да се изјасни и своите забелешки да ги достави новинарската фела.