fbpx
 

Правните аспекти на Брегзитот

проф. др. Светомир Шкариќ

svetomir skarik 200x250Повлекувањето на Обединетото кралство (O.K.) од ЕУ (Брегзит) е правен потфат без преседан во историјата на правото. Повлекувањето тангира три испреплетени правни системи - британското, европското и меѓународното право. Резултатотот од расплеткувањето ќе се види дури по три години од напуштање на ЕУ. Тогаш ќе биде видливо дали Брегзитот е успешен или е грешка.

Повеќе
  106 Кликови
  0 Коментари

Western Balkans’ Euro-Atlantic perspective revived

Alfonc Rakaj & Leonie Rakaj-Vrugtman

Rakaj RakajSolidarity is the only way to overcome this crisis.

Повеќе
  52 Кликови
  0 Коментари

Заживеаните евро-перспективи на Западен Балкан

Алфонс Ракаџ и Леони Ракаџ Вругтман

Rakaj RakajСолидарноста е единствениот начин за надминување на оваа криза.

Повеќе
  131 Кликови
  0 Коментари

Четири приоритети за Глобална стратегија за пандемијата

Џозеп Борел (Josep Borrell)

Josep Borrell 200x250Светот првично се соочи со кризата предизвикана од коронавирусот на некоординиран начин, при што огромен број држави едноставно ги игнорираа предупредувањата и настапуваа самостојно. Сега е јасно дека единствен излез е заедничката соработка.

Повеќе
  201 Кликови
  0 Коментари

Artificial Intelligence will have a profound impact on global politics in the 2020s and beyond

Sabin Selimi 

Sabin Selimi 200x250To get AI right, we need stronger cooperation between state institutions—governments, law enforcement agencies, the judiciary and parliaments—private sector, academia, civil society and the public at large.

Повеќе
  241 Кликови
  0 Коментари

Inteligjenca artificiale do të ketë ndikim të thellë në skenën politike botërore në vitet 2020-ta dhe më gjerë

Sabin Selimi

Sabin Selimi 200x250Për të përdorur IA-në drejt, ne kemi nevojë për bashkëpunim më të fortë mes institucioneve shtetërore - qeverive, agjencive të zbatimit të ligjit, gjyqësorit dhe parlamenteve - sektorit privat, akademisë, shoqërisë civile dhe publikut në përgjithësi.

Повеќе
  553 Кликови
  0 Коментари

Вештачката интелигенција ќе има огромно влијание врз глобалната политика во следниве десет години

ALB  ENG

Сабин Селими

Sabin Selimi 200x250За правилно постапување по прашањето на ВИ, потребна ни е посилна соработка помеѓу државните институции: владите, агенциите за спроведување на законот, правосудството и парламентите; приватниот сектор, академијата, граѓанското општество и општата јавност.

Повеќе
  513 Кликови
  0 Коментари

Eksplorimi i hapësirës si “domosdoshmëri strategjike”

Alfred Marleku

alfred marleku200x250Duke marrë në konsideratë zhvillimet e fundit teknologjike dhe potencialin konkret të shteteve dhe kompanive private, duket se politik-bërësit, shtetet dhe studiuesit e së drejtës ndërkombëtare të hapësirës duhet ta konsiderojnë si domosdoshmëri strategjike dhe nevojë imediate përditësimin dhe avancimin e kësaj fushe të së drejtës me qëllim që hapësira të vazhdoj të konsiderohet si potencial zhvillimor për të gjithë njerëzimin edhe në 50 vjetet e ardhshme.

Повеќе
  777 Кликови
  0 Коментари

Истражувањето на вселената како „стратешка неопходност“

Алфред Марлеку

alfred marleku200x250Креаторите на политики, државите и проучувачите на меѓународното законодавство за Вселената, треба да размислат за ажурирање и унапредување на законодавството од оваа област, со цел вселената да продолжи да се смета како потенцијал за развој на целото човештво и во следните 50 години.

Повеќе
  495 Кликови
  0 Коментари

BE-ja, vazhdimisht i dëshpëron vendet e Ballkanit

Sabin Selimi

Sabin Selimi 200x250BE-ja, tregoi se nuk është në gjendje të plotësojë premtimet e dhëna para pothuajse dy dekadave në Selanik dhe vendosi të mos shtiret më.

Повеќе
  334 Кликови
  0 Коментари

ЕУ постојано ги разочарува Балканските земји

Сабин Селими

Sabin Selimi 200x250ЕУ покажа дека не е во состојба да ги исполни ветувањата дадени пред скоро две децении во Солун и одлучи веќе да не се преправа.

Повеќе
  654 Кликови
  0 Коментари

Largimi i Britanisë nga BE-ja, mund të ndajë Evropën dhe të çojë drejt konfliktit

d-r Nenad Zhivanovski

nenad ziavainovskiBregzit, përkatësisht largimi i Britanisë së Madhe nga BE-ja, pa dyshim ndikon mbi ndërtimin e arkitekturës së re politike në Evropë, me ndarjen e re të zonave interesante në kontinentin e vjetër Historia na mëson se në të kaluarën ndarjet në Evropë, shumë shpesh, kanë çuar drejt konfliktit me përmasa rajonale dhe botërore.

Повеќе
  782 Кликови
  0 Коментари

Британското напуштање на ЕУ може да ја подели Европа и да доведе до конфликт

д-р Ненад Живановски

nenad ziavainovskiБрегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомнеж ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент. Историјата не учи дека во минатото поделбите на Европа, многу често, воделе кон конфликти од регионални или од светски размери.

Повеќе
Тагови:
  839 Кликови
  0 Коментари

Исцрпувачката опсесија на САД со Блискиот Исток

Брама Челани (Brahma Chellaney)

Brahma Chellaney 200x250Претседателот на САД, Доналд Трамп, во една прилика потврди дека сè додека се заглавени во бескрајни војни на Блискиот Исток, САД нема да може да вложи значајни напори за справување со заканите од Кина. Но, тоа не го спречи да продолжи со контра-продуктивниот американски интервенционизам на Блискиот Исток.

Повеќе
  549 Кликови
  0 Коментари

SHBA lëviz drejt autokracisë pas gjyqit të Presidentit Tramp

prof. Dr. Svetomir Shkariq

svetomir skarik 200x250Gjyqi i Presidentit Tramp në Senat pa dëshmitarë dhe tolerimi i pengesave të kongresit nga Shtëpia e Bardhë tregojnë se Shtetet e Bashkuara po kalojnë me shpejtësi nga demokracia në autokraci. Në kontekstin e një partie thellësisht të ndarë senatoriale, një preçedent i tillë në gjykim anulon plotësisht impiçmentin e tij si një mjet kushtetues për kontrollin e ekzekutivit. Pas çështjes “Ukraina” – SHBA-ja nuk mund të jetë më një shembull për vendet e tjera në luftën e tyre kundër korrupsionit, as nuk mund të jenë një shembull i sundimit të ligjit.

Повеќе
  1217 Кликови
  0 Коментари

САД се движат кон автократија по судењето на претседателот Трамп

проф. д-р Светомир Шкариќ

svetomir skarik 200x250Судењето на претседателот Трамп во Сенатот без сведоци и толерирањето на опструкцијата на Конгресот од страна на Белата куќа покажуваат дека САД забрзано се движат од демократија кон автократија. Во услови на длабока партиска поделеност на сенаторите, таквиот преседан на судењето целосно го обесмислува импичментот како уставно средство за контрола на извршната власт. По случајот „Украина“ - САД не можат веќе да бидат пример на другите земји во нивната борба против корупцијата, ниту можат да бидат пример за владеење на правото.

Повеќе
  1384 Кликови
  0 Коментари

A është Rusia e përfshirë në zgjedhjet e Maqedonisë?

Gjorgji Spasov

Gjorgji Spasov 200x250Para zgjedhjeve të 12 prillit, Moska duket se ka të preferuarin e saj në Maqedoni. Ajo, për arsyet e saj më egoiste, shpreson për fitoren e mundshme të Mickoskit në zgjedhje, i cili është shpresa e vetme që VMRO të mbetet dorë e zgjatur e diplomacisë ruse në Maqedoni. Pse? Sepse Mickoski është i vetmi udhëheqës i një partie politike serioze që nga njëra anë vazhdimisht përsërit se partia e tij është për anëtarësimin e Maqedonisë në NATO dhe BE, por në të njëjtën kohë për anulimin ose ndryshimin e "marrëveshjes kapitulluese" me Greqinë me të cilën u bë i mundur ky anëtarësim.

Повеќе
  1708 Кликови
  0 Коментари

Се вмешува ли Русија во македонските избори?

Ѓорѓи Спасов

Gjorgji Spasov 200x250Пред изборите на 12 април, се чини дека Москва го има својот фаворит во Македонија. Таа од свои најегоистични причини, полага надеж во можната победа на Мицкоски на изборите, кој е единствената надеж ВМРО да остане продолжена рака на руската дипломатија во Македонија. Зошто? Затоа што Мицкоски е единствениот лидер на сериозна политичка партија кој од една страна постојано повторува дека неговата партија е за членство на Македонија во НАТО и во ЕУ, но истовремено е и за поништување или измена на „капитулантскиот договор“ со Грција со кој беше овозможено тоа членство.

Повеќе
  4598 Кликови
  0 Коментари

Bregziti është një shans për të hequr vizat britanike për qytetarët e Maqedonisë së Veriut

d-r Nenad Zivanovski

nenad ziavainovskiQë nga pavarësia e saj, Maqedonia ka qenë përgjithmonë në listën e vendeve, qytetarët e të cilëve kanë nevojë për viza britanike, nëse dëshirojnë të udhëtojnë në Mbretërinë e Bashkuar. Dhe mbajtësit e pasaportave diplomatike nuk janë të përjashtuar nga ajo, as ata që kalojnë nëpër aeroportet atje. Me pak fjalë – që nga Presidenti dhe Kryeministri dhe deri tek njerëzit e zakonshëm, askush nuk është i dëshiruar të shkelë në truallin e Ishullit.

Повеќе
  1600 Кликови
  0 Коментари

Брегзитот е шанса да се укинат британските визи за македонските граѓани

д-р Ненад Живановски

nenad ziavainovskiМакедонија од своето осамостојување постојано е на листата држави за чии граѓани е потребно да имаат британски визи доколку сакаат да патуваат во Обединетото Кралство. И сопствениците на дипломатски пасоши не се ослободени од тоа, ниту оние кои транзитно патуваат преку тамошните аеродроми.

Повеќе
  3746 Кликови
  0 Коментари
  • Блогирај +

    Приклучете се кон тимот соработници и предложете тема или испратeте текст, со Ваша фотографија и куса биографија на info@iks.edu.mk.Повеќе

  • Насоки +

    Текстовите треба да имаат помеѓу 900 и 1300 зборови и да бидат напишани во куси пасуси, во разбирлив и неформален стил. Повеќе

  • Преземи +

    Содржината на блогот е слободна за споделување и читателите можат да оставаат разумни и конструктивни коментари на блоговите. Повеќе

  • 1

Следете не