blagica petreskiБлагица Петрески е главен економист и извршен директор на Finance Think – Институт за економски истражувања и политики во Скопје. Таа е истражувач во областа на банкарскиот систем и економијата, залагач за подобри економски политики и интензивен советник на политиките. Има силна професионална позадина во анализи за банкарскиот систем, која произлегува од нејзиното петгодишно работно искуство во една од најголемите комерцијални банки во Македонија. Благица е добитник на Наградата за млад истражувач на годината од НБРМ и на Наградата за најдобар труд во областа на ризици и осигурување од Агенцијата за супервизија на осигурувањето.