ismail slikablogeriИсмаил Камбери има магистрирано казнено право на Правниот факултет „Јустинијан I“ при Универзитетот „Кирил и Методиј“ во Скопје. Неговата област на интерес се основните човекови права со посебен акцент на правата на Ромите и се стреми да ги застапува нивните правни интереси. Тој има искуство во меѓународни организации како ОБСЕ/ОДИХР и во  различни ромски организации. Во досегашното работно искуство, Исмаил учествувал на голем број на обуки, семинари и конференции. Моментално работи како помлад истражувач во Институтот за европска политика (ЕПИ) од Скопје на проект кој го истражува проблемот на ограничување на правото на движење на Ромите во Македонија.