fbpx
 

ismail slikablogeriИсмаил Камбери има магистрирано казнено право на Правниот факултет „Јустинијан I“ при Универзитетот „Кирил и Методиј“ во Скопје. Неговата област на интерес се основните човекови права со посебен акцент на правата на Ромите и се стреми да ги застапува нивните правни интереси. Тој има искуство во меѓународни организации како ОБСЕ/ОДИХР и во  различни ромски организации. Во досегашното работно искуство, Исмаил учествувал на голем број на обуки, семинари и конференции. Моментално работи како помлад истражувач во Институтот за европска политика (ЕПИ) од Скопје на проект кој го истражува проблемот на ограничување на правото на движење на Ромите во Македонија.

  • Блогирај +

    Приклучете се кон тимот соработници и предложете тема или испратeте текст, со Ваша фотографија и куса биографија на info@iks.edu.mk.Повеќе

  • Насоки +

    Текстовите треба да имаат помеѓу 900 и 1300 зборови и да бидат напишани во куси пасуси, во разбирлив и неформален стил. Повеќе

  • Преземи +

    Содржината на блогот е слободна за споделување и читателите можат да оставаат разумни и конструктивни коментари на блоговите. Повеќе

  • 1

Следете не