Todor Cepreganov 120x160Тодор Чепреганов е доктор на историски науки и истражувач на современата историја, со посебен интерес кон политичката историја и историја на дипломатијата. Ангажиран е во наставата на последипломските студии на Институтот за национална историја и бил раководител и соработник на повеќе од 20 домашни и странски реализирани проекти од историјата на Балканот и Македонија. Има објавено над 36 монографии, зборници на документи и учебници и над 50 статии во домашни и странски списанија.