Irena Cuculovska 120x160Ирена Цуцулоска е докторант на студиите по Право на Европска Унија на Правниот факултет „Јустинијан Први“ во Скопје. Магистрирала на насоката по Меѓународно право и меѓународни односи и дипломирала како првенец на генерација на Правниот факултет. Вработена е во Бирото за застапување на Република Македонија пред Европскиот суд за човекови права при Министерството за правда. Долгогодишен член е на Институтот за човекови права, каде што и работела како проектен координатор и правен истражувач. Целокупното нејзино искуство и фокусот на интерес е насочен кон човекови права, правото на ЕУ и право на Европската конвенција за човекови права. Има искуство со голем број проекти, истражувања и анализи и е автор, ко-автор и уредник на неколку публикации.