Lina Kjostarova Unkovska 120x160Лина Ќостарова-Унковска е клинички психолог, со специјалност во психологијата на траума, и главен истражувач на ХБСЦ (Health Behavior in School Aged Children Study) студијата во Македонија, од 1998 година. По 20-годишна работа на УКИМ, како предавач на предметите клиничка психологија и ментално здравје, го основаше Центарот за психосоцијална и кризна акција, како независна професионална агенција. Во рамки на центарот се организираат проекти и интервентни акции, како одговор на итната потреба од психосоцијална помош и поддршка на индивидуалци, групи и заедници под ризик, а особено деца и млади кои се соочуваат со социјална и родова нееднаквост, и загрозување на човековите и детските права, особено во услови на слабост на институциите на системот, погодени од неизвесната и турбулентната трансформација на заедницата.