Александра Бархарт е директор за стратегиски развој на Институтот за проучување новинарство на Ројтерс.

Само демократска писменост може да ја спаси демократијата

Александра Борхарт (Alexandra Borchardt)

Alexandra Borchardt 200x250Зависно од тоа од каде ги дознавате вестите, вашата верзија за текот на истрагата за импичмент за американскиот претседател Доналд Трамп може да биде многу различна од онаа на вашите пријатели, роднини или соседи. Може дури и да сметате дека секоја верзија на приказната што е спротивна на вашата е едноставно лажна. Немањето на консензус за основните факти – нуспроизвод на социјалните медиуми – носи сериозни ризици, а не се прави доволно за справување со истите.

Да го направиме новинарството повторно големо

Александра Борхарт (Alexandra Borchardt)

Alexandra Borchardt 200x250Во дебатата за иднината на новинарството, „лажните вести“ веќе добиваат главна улога, со приказни каде главни ликови се американскиот претседател, руски комуникациски „ботови“ и предавство и измама кои се натпреваруваат за внимание од јавноста. Но во време на намалена заработувачка и со сè помала публика, дали навистина лажните вести се најголемата закана со која се соочуваат традиционалните медиуми?