Албан Дафа е истражувач за управување и безбедност во Институтот за демократија и медијација (ИДМ). Неговата работа се фокусира на албанските институции за безбедност и одбрана и реформи во управувањето поврзани со пристапувањето во ЕУ. Пред да се придружи на ИДМ, тој служел во албанските поморски сили како командант на патролен брод, навигатор и помлад хидрограф. Тој дипломирал на поморската академија во САД и е Чивнинг алумни.

Редион Кирјази е програмски менаџер и истражувач за безбедносни прашања. Неговата работа се фокусира на одбрана, тероризам, решавање на конфликти, насилен екстремизам, интегритет на јавниот сектор и добро управување. Редион дипломирал на Воената академија на САД (Вест Поинт) и претходно служел како офицер во албанската армија цели 7 години, вклучително и во воена тура во Авганистан. Тој е Rotary Peace Fellow и добитник на Чивнинг (Chevening) стипендија, во чии рамки ги завршил магистерските студии по применета стратегија за безбедност на Универзитетот во Ексетер.

KОВИД-19 во Албанија: Демократското владеење ставено на тест

Албан Дафа, Редион Ќирјази

Dafa QirjaziАлбанската влада брзо реагираше на појавата на КОВИД-19, меѓутоа, се отворија можности за извршната власт да ја прошири својата моќ, со занемарување на критиките, контролирање на перцепцијата на јавноста, нарушување на механизмот на заемна контрола и коректив на власта и игнорирање на пропишаните демократски процеси.