fbpx
 

Super User has not set their biography yet

Стојков: Дел од македонската политичка елита е државоОТРОВЕН, а не државотворен

Stojkov Del od makedonskata politicka elita e drzavoOTROVEN a ne drzavotvoren 1

За жал, и новиот премиер на Бугарија е во коалиција со луѓе што сакаат да го реализираат сонот на Тодор Живков македонската нација да биде редефинирана на пробугарска основа и да се погребе прашањето за македонското малцинство во Бугарија. Нивната девиза е сега или никогаш. Македонскиот народ е државотворен, но дел од неговата политичка елита е далеку од тоа, па дури е и државоотровен, вели во интервјуто за МКД.мк и Республика Стојко Стојков, копретседателот на ОМО Илинден Пирин, нерегистрираната партија на Македонците во Бугарија.

Повеќе
  1902 Кликови
  0 Коментари

Коле Ангеловски: Уметниците не треба да одат во политика

Целиот живот му е пред јавност: од детската серија „Диди и Дади“, па сѐ до неодамнешната театарска премиера „Птица со глава меѓу нозе“. Приоритет му е да ја насмее публиката и сака луѓето да се среќни, па затоа репликите од „Викенд на мртовци“ и „Солунски патрдии“ се пренесуваат од колено на колено. По 60-те години творештво како актер и режисер, има уште многу што да каже, како и во ова необично интервју меѓу двајца колеги, младиот актер Атанас Атанасовски ја има улогата на новинар со големиот режисер и глумец Коле Ангеловски.

Повеќе
  1467 Кликови
  0 Коментари

30 години „лет во место“ за македонскиот туризам

Безидејност и почеток од крајот. Претседателот на ХОТАМ, Крсте Блажевски, во период на нова зимска сезона упатува на фактот дека ниту една влада во последните 30 години не направила суштински промени за македонскиот туризам. Многу планови, малку реализација и неостварена желба за туристи кои постојано ни „бегаат“.

Повеќе
  76 Кликови
  0 Коментари

Нова сезона - стари проблеми за македонските ски центри

Од осамостојувањето на Македонија речиси секоја власт најавува инвестиции во нови скијачки центри. Заедничко за сите е што бомбастичните планови се презентираат без никаква анализа за влијанието врз животната средина или за хидрометереолошките услови на избраните локации. За секоја планина се реплицираат физибилити студии, реализација - нема. Во исто време веќе постоечките ски центри остануваат со старите проблеми и без никаква инвестиција.

Повеќе
  189 Кликови
  0 Коментари

Ивица Милевски: Куп физибилити студии за македонските планини со „поминат рок“

Македонија може да се пофали со бројни физибилити студии за проекти на македонските планини кои завршиле во фиока. Се препраќаат идеи и стратегии кои остануваат само на хартија.

Повеќе
  68 Кликови
  0 Коментари

Паско Кузман: До мојата 111-та година треба да завршам неколку книги и да го најдам гробот на Александар Македонски

Pasko Kuzman Do mojata 111 ta godina treba da zavrsam nekolku knigi i da go najdam grobot na Aleksandar Makedonski 1

До мојата 111 година треба да завршам уште неколку монографии за археологијата во Македонија, да го завршам мојот роман и, се разбира, да го откријам гробот на Александар Македонски, вели по неколкугодишен молк во јавноста во интервјуто за МКД.мк и Рес публика Паско Кузман, познатиот македонски археолог, кого колегите сѐ уште го поврзуваат со ренесансата на македонската археологија, а политичарите со антиквизацијата.

Повеќе
  5156 Кликови
  0 Коментари

Андоновски: Не смееме да брзаме во донесување на тешки одлуки за заштита на деца

„Од почетокот на пандемијата се носеа тешки одлуки, но пред секоја од нив имаше анализа.“ Педијатарот, Д-р Ангелчо Андоновски смета дека треба да се следат најновите научни достигнувања поврзани со коронавирусот, но не мораме први да ги спроведуваме ако сметаме дека тоа не е нужно во овој момент.

Повеќе
  173 Кликови
  0 Коментари

Софијанова: Вакцинирање на деца против Ковид-19 е влог за здрава иднина

„Имунизацијата против витално загрозувачки болести што биле во минатото ги заборавивме затоа што ги имаме вакцините.“ Педијатарот Д-р Аспазија Софијанова смета дека не смееме да оставиме на случајност дали и како ќе ги заштитиме децата од Ковид-19. Тврди дека вакцината ќе помогне да ги заштитиме, да се шири но и да мутира вирусот.

Повеќе
  147 Кликови
  0 Коментари

Пановски: Неоправдан е притисокот за вакцинација на деца против Ковид-19

Калифорниски, Делта, Омикрон... многу соеви – малку решенија. Дел од научниците во светот се надеваат дека со вакцинација ќе се заштитат децата и ќе се помогне во воспоставување на целосна контрола на коронавирусот. Микробиологот Пановски апелира на смиреност и разумност. Твдри, притисокот за вакцинација на деца против Ковид-19 е неоправдан.

Повеќе
  154 Кликови
  0 Коментари

Вакцина против Ковид-19 на деца, нужна одлука или непотребен ризик

Ќе се извлече ли светот од пандемијата ако ги боцнеме децата? Македонија ги набави првите дози наменети за најмалите, родителите збунети, докторите со поделени ставови. Новиот сој Омикрон доминира во светот, дали ризикуваме повеќе ако ги имунизираме или ако не ги имунизираме? Дали ќе ги следиме препораките на СЗО или ќе се водиме според нашето досегашно искуство? Во најновиот поткаст на Рес публика на оваа тема разговараме со микробиологот Никола Пановски, педијатарката Аспазија Софијанова и педијатарот Ангелчо Андоновски.

Повеќе
  221 Кликови
  0 Коментари

Македонскиот јазик преживеа повеќе абортуси и секој обид за негово убивање ќе мора да вклучува сокривање на трупот

Makedonskiot jazik prezivea poveke abortusi i sekoj obid za negovo ubivanje ke mora da vklucuva sokrivanje na trupot 1

Никола Маџиров, 1973, е поет, есеист, преведувач. Неговите стихови се преведени на четириесетина јазици и објавувани во поетски збирки и антологии во Европа, Азија и Америка. За книгата „Преместен камен“ (2007) ја доби наградата „Браќа Миладинови“, но и престижната европска поетска награда за автори од Југоисточна Европа, „Хуберт Бурда“. Во 1999 г. ги добива наградите „Караманови“ за книгата „Некаде никаде“ и „Студентски збор“ за „Заклучени во градот“.

Повеќе
  2240 Кликови
  0 Коментари

Дома ќе свети до Нова Година, прашање е дали ќе има мрак во погоните

Енергетските власти во Северна Македонија тврдат дека кризата со енергенси не можеше да се предвиди и оти изборниот процес во земјата ја одложи можноста навремено да се интервенира. Експертите во видео поткастот на Рес публика препорачуваат државата да набави енергенси за следните 150 дена додека се бара долгорочно решение како ќе се функционира во услови на светска енергетска криза.

Повеќе
  511 Кликови
  0 Коментари

Драгана Печо: „Пандорините документи“ покажаа колку се корумпирани и српските политичари

Dragana Peco Pandorinite dokumenti pokazaa kolku se korumpirani i srpskite politicari 1

Не очекувам дека српските институции, правосудните органи ќе реагираат на нашите објавени приказни за офшор-компаниите и становите во Бугарија на српскиот министер за финансии, вели во интервјуто за МКД.мк и Рес публика новинарката на Крик, Драгана Печо, која работела на големиот истражувачки проект „Пандорини документи“. Таа вели дека нема сознанија дали во ова големо откритие на Меѓународниот конзорциум на истражувачки новинари (ИЦИЈ) имало документи и за Македонија и дали некој работи на тоа.

Повеќе
  2490 Кликови
  0 Коментари

Симовски: Од пописот ќе има и незадоволни луѓе, но даваме реална слика, а не шминкана или по нечија желба

Simovski Od popisot ke ima i nezadovolni luge no davame realna slika a ne sminkana ili po necija zelba 1Пописот е стручна статистичка операција, не политичка операција. Дали некому резултатите му се бендисуваат или не, не знаеме, ниту пак одговараме за тоа. Наша обврска беше реална слика на состојбите, вели директорот на Државниот завод за статистика (ДЗС), Апостол Симовски. Во интервју за МКД.мк и Рес публика тој објаснува дека не постои опција некој да го признае пописот, а за тие лица што јавно искажале бојкот на пописот ДЗС поведува постапка пред МВР, по што институциите си ја преземаат постапката. Изјавите на бугарски претставници за уценување на македонските Бугари на пописот ги нарекува политиканство, но целосно е разочаран од однесувањето на иселениците во прекуокеанските земји.

Повеќе
  2580 Кликови
  0 Коментари

Скринингот во училиштата да се прави барем еднаш неделно

Замор и при најмал напор, е најчестиот симптом во пост-КОВИД фазата којшто упатува на промени на срцевиот мускул, а од овие последици не се поштедени ни децата, велат инфектологот Катица Маранѓозова и детскиот пулмоалерголог Благица Манчева. Трансмисијата во училиштата по првиот месец од учебната година е мала, но велат дека најавениот скрининг во училиштата може да го намали ширењето на КОВИД-19. Предлагаат скрининготј да се прави најмалку еднаш неделно.

Повеќе
  753 Кликови
  0 Коментари

Горан е поприсутен од кога било

Goran e poprisuten od koga bilo 1

Деновите без драмскиот автор Горан Стефановски никој толку не ги чувствува како неговото семејство, бидејќи отсутноста од Македонија, а присутноста со творештвото и со понекој јавен проглас ја пополнува таа дневна потреба да се чуе „дијагноза“ за нас од најдобриот психолог на ова парче земја.

Повеќе
  7294 Кликови
  0 Коментари

Румена Бужаровска: Силно верувам во сегашноста и во иднината, и во вредностите што сега ги градиме

Rumena Buzarovska Silno veruvam vo segasnosta i vo idninata i vo vrednostite sto sega gi gradime 1

Новите генерации автори ја оживеаја сцената и направија македонската јавност да чита и да бара дела од домашни автори, вели во интервјуто за МКД.мк и за respublica.edu.mk една од најпопуларните денешни македонски писателки, Румена Бужаровска, чии книги достигнуваат високи тиражи и во Хрватска и во Србија. Смета дека традиционално не се спроведуваат добри културни политики, дека лошо се раководи со националните културни институции и дека власта културата ја смета за третостепен ресор. „Затоа им се чудам и им се восхитувам на независните уметници како функционираат во оваа средина.“

Повеќе
  1881 Кликови
  0 Коментари

Јан Оберг: Драга Македонијо, не ги ставај сите јајца во една кошница, почни да чекориш со две нозе

Jan Oberg Draga Makedonijo ne gi stavaj site jajca vo edna kosnica pocni da cekoris so dve noze 1

Драга Македонијо, и останатите од бивша Југославија, не ги ставајте сите јајца во една кошница, особено не во НАТО и ЕУ. Најлошото што можете да го направите сега е да станете уште позависни и несуверени кон Брисел и Вашингтон. Почнете да чекорите на две нозе: пријателски, кооперативно, но не и зависно од Западот и со развивање на сите односи што можете со „остатокот од светот“ – Русија, Индија, Иран, Кина..., вели во интервјуто за МКД.мк и Республика светски познатиот професор Јан Оберг, угледен мировен истражувач, медијатор и коментатор, познат уметнички фотограф, Данец што живее во Шведска.

Повеќе
  6315 Кликови
  0 Коментари

Независните во битка за зелени општини

„Политика е сѐ околу нас и со активизмот одат рака под рака.“ Група ентузијасти и долгогодишни борци за зелени локални политики ќе се борат да ја освојат довербата на гласачите на претстојните избори. Нема да ветуваат невозможни нешта и се надеваат оти со нивното влегување во градските совети ќе си ги „вратат“ општините назад. Се противат на партиските климачи на глава и луѓето кои зависат од нечии интереси. Во новиот поткаст на Рес публика зборуваат дека се приморани да влезат во политиката за директно да влијаат врз квалитетот на животот на граѓаните.

Повеќе
  862 Кликови
  0 Коментари

Не ја научивме лекцијата од поплавата кај Стајковци

Никој не понесе одговорност за поплавите во скопскиот регион пред пет години, кога настрадаа 23 лица, а пет институции затаија, вели професорот Александар Трендафилов од Факултетот за шумарски науки. Тој апелира проблематиката да се издигне на државно ниво. Од Центарот за управување со кризи, во видео поткастот на Рес публика најавуваат дека до крајот на годината ќе биде активиран единствениот европски број за итни повици со што ќе се комплетира системот за тревожење.

Повеќе
  729 Кликови
  0 Коментари

 • Блогирај +

  Приклучете се кон тимот соработници и предложете тема или испратeте текст, со Ваша фотографија и куса биографија на info@iks.edu.mk.

  Повеќе

 • Насоки +

  Текстовите треба да имаат помеѓу 900 и 1300 зборови и да бидат напишани во куси пасуси, во разбирлив и неформален стил.

  Повеќе

 • Преземи +

  Содржината на блогот е слободна за споделување и читателите можат да оставаат разумни и конструктивни коментари на блоговите.

  Повеќе

 • 1

Следете нè