Арбер Фетаху ги завршил своите додипломски студии по политички науки на Универзитетот во Приштина, а магистрирал по глобални студии на Државниот универзитет во Мисури. Во моментов е ангажиран како научен соработник во Групацијата за правни и политички студии (ГЛПС) во Приштина, Косово. Претходно работел како истражувач во Истражувачкиот институт за развој и европски прашања (РИДЕА) а пред тоа како новинар на телевизијата Клан Косова. Неговата работа е првенствено фокусирана на надворешна политика, јавна политика, демократизација, европска интеграција и владеење на право.

На дното на Балканот: Трнливиот пат на Косово за обезбедување вакцини

Арбер Фетаху

Arber Fetahu 400x500Пред неколку недели се наврши една година од почетокот на пандемијата. Ковид-19 ги ​​разоткри системските проблеми во здравствениот систем и другите институционални гранки на Косово. Високите бројки на заразени лица и смртни случаи се најдоа на насловните страници, но владините изјави дека обезбедиле стотици илјади дози вакцини беа полни со надеж, само уште да беа вистинити.