Александар Каратошо е студент на додипломски студии на Економскиот факултет при Универзитет „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје. Моментално, тој е стипендист на Фондацијата „Конрад Аденауер“ и член на новоформираната European Democracy Youth Network (EDYN) и Евро-атлантски совет на Македонија. Александар има долгогодишно искуство во голем број на национални и интернационални граѓански организации, преку кои земал учество на повеќе од 35 интернационални програми и организирал многубројни настани, работилници и проекти. Дополнително, тој е поранешен член на претседателството на „Студентскиот Парламент при Универзитет Св. Кирил и Методиј“, како и основач и претседател на невладината/непрофитна граѓанска организација „Асоцијација за младинско зајакнување“, чија работа вклучува зајакнување на младинските капацитети и зголемување на можностите за млади во повеќе области. Исто така, тој е креатор на зелениот социјален стартап КараПласт, кој е првиот македонски полуфиналист на Европскиот натпревар за социјална иновација во организација на Европската комисија, во конкуренција на 540 проекти од цела Европа.

Демократија во криза: Еволуција преку едукација

Александар Каратошо

Aleksandar Karatoso 200x250Во уредување кое буквално значи владеење на народот, а од друга страна народот разочаран од ситуацијата станува летаргичен, доаѓа време да се постави прашањето: „Што се случува кога демократијата ќе падне во егзистенцијална криза?“.