fbpx
 

Александар Каратошо е студент на додипломски студии на Економскиот факултет при Универзитет „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје. Моментално, тој е стипендист на Фондацијата „Конрад Аденауер“ и член на новоформираната European Democracy Youth Network (EDYN) и Евро-атлантски совет на Македонија. Александар има долгогодишно искуство во голем број на национални и интернационални граѓански организации, преку кои земал учество на повеќе од 35 интернационални програми и организирал многубројни настани, работилници и проекти. Дополнително, тој е поранешен член на претседателството на „Студентскиот Парламент при Универзитет Св. Кирил и Методиј“, како и основач и претседател на невладината/непрофитна граѓанска организација „Асоцијација за младинско зајакнување“, чија работа вклучува зајакнување на младинските капацитети и зголемување на можностите за млади во повеќе области. Исто така, тој е креатор на зелениот социјален стартап КараПласт, кој е првиот македонски полуфиналист на Европскиот натпревар за социјална иновација во организација на Европската комисија, во конкуренција на 540 проекти од цела Европа.

Демократија во криза: Еволуција преку едукација

Александар Каратошо

Aleksandar Karatoso 200x250Во уредување кое буквално значи владеење на народот, а од друга страна народот разочаран од ситуацијата станува летаргичен, доаѓа време да се постави прашањето: „Што се случува кога демократијата ќе падне во егзистенцијална криза?“.

Повеќе
  1824 Кликови
  0 Коментари

 • Блогирај +

  Приклучете се кон тимот соработници и предложете тема или испратeте текст, со Ваша фотографија и куса биографија на info@iks.edu.mk.

  Повеќе

 • Насоки +

  Текстовите треба да имаат помеѓу 900 и 1300 зборови и да бидат напишани во куси пасуси, во разбирлив и неформален стил.

  Повеќе

 • Преземи +

  Содржината на блогот е слободна за споделување и читателите можат да оставаат разумни и конструктивни коментари на блоговите.

  Повеќе

 • 1

Следете нè