Анастас Вангели е доктор по општествени науки. Тој е предавач на Шангајскиот кампус на Високата Школа за Комерцијални Науки од Анже (ESSCA School of Management), Франција и истражувач на Институтот за ЕУ и Азија при ESSCA. Тој е исто така надворешен постар соработник на проектот „Кина и Медитеранот“ при Торинскиот институт за светска политика (T.wai), Италија.

Македонија и КОВИД-19: Чудовиштето со долг врат

Анастас Вангели

Anastas Vangeli 200x250Трендот на подигање ѕидови помеѓу државите и разнишаната доверба во мултилатералниот поредок, укажува на тоа дека пандемијата наместо како глобална криза, ќе продолжи да биде решавана како национална криза во секоја земја во светот. Земајќи го сево ова предвид, КОВИД-19 е и најголемиот тест за тоа колку и како Македонија може успешно да делува како самостојна држава во светот кој толку брзо се менува.