fbpx
 

Ардита Вејсели е асистент на проекти во Институтот за европски политики (ЕПИ). Таа има дипломирано на правните студии при Универзитетот на Југоисточна Европа. На истиот Универзитет ги изучува и мастер студиите во областа на меѓународното право. Има работено на проекти од програмата ЕРАЗМУС+ во врска со европската историја, мигрантските кризи и со родовата рамноправност. Таа има учествувано и на меѓународни летни школи на Универзитетот „Хасан Приштина“ (Приштина, Косово) за интегрирање на Западниот Балкан во ЕЗ и на Универзитетот „Бикока“ (Милано, Италија) за мир, толеранција и помирување на државите опфатени од конфликти.

Младите луѓе од Западен Балкан и нивната иднина

ALB

Ардита Вејсели

Западниот Балкан е познат како регион со турбулентна и историја вкрстена меѓу народите кои живееле во овие земји. Со векови, конфликтите и немирите биле секојдневни и го создавале односот љубов-омраза меѓу жителите на регионот. Сложената историја на овој мал „амбис“ на европскиот континент претставува своевиден парадокс и мистерија. Сепак, отсекогаш постоела искра што ја одржувала жива надежта за мир и соживот, а тоа биле младите.

Повеќе
  2475 Кликови
  0 Коментари

 • Блогирај +

  Приклучете се кон тимот соработници и предложете тема или испратeте текст, со Ваша фотографија и куса биографија на info@iks.edu.mk.

  Повеќе

 • Насоки +

  Текстовите треба да имаат помеѓу 900 и 1300 зборови и да бидат напишани во куси пасуси, во разбирлив и неформален стил.

  Повеќе

 • Преземи +

  Содржината на блогот е слободна за споделување и читателите можат да оставаат разумни и конструктивни коментари на блоговите.

  Повеќе

 • 1

Следете нè