Бранимир Јовановиќ е економски истражувач и професор по економија на Институтот за општествени и хуманистички науки, Скопје. Докторирал на тема финансиски кризи на Универзитетот „Тор Вергата“ во Рим. Работел во Народната Банка, Министерството за финансии и Универзитетот во Торино. Повеќе информации за него, на неговиот веб-сајт:branimir.site

Богатите, сиромашните и КОВИД-19

Бранимир Јовановиќ

Branimir Jovanovic 200x250Секоја криза е шанса, а ковид-кризата е шанса каква уште долго нема да имаме. Шанса, да почнеме да градиме праведно, солидарно, хумано општество, кое се грижи за сите свои членови. Шанса, државата да престане да работи само за богатите, и да почне да работи и за сиромашните. Шанса која не смее да се пропушти.