Бранимир Јовановиќ е економски истражувач и професор по економија на Институтот за општествени и хуманистички науки, Скопје. Докторирал на тема финансиски кризи на Универзитетот „Тор Вергата“ во Рим. Работел во Народната Банка, Министерството за финансии и Универзитетот во Торино. Повеќе информации за него, на неговиот веб-сајт:branimir.site

Долгиот и трновит пат до квалитетно образование

Бранимир Јовановиќ

Branimir Jovanovic 200x250Дали воопшто сакаме квалитетно образование? Ако да, мора да прифатиме дека се потребни коренити промени во ова што го имаме сега. Предложената концепција за основното образование е добар чекор, но ќе биде потребно повеќе.

Колку полошо здравство, толку полоша економија

Jona Koprencka 200x250

Јавното здравје и економијата одат заедно и во време на пандемија, па затоа најдобриот начин да ѝ се помогне на економијата во оваа криза е ако се воведат адекватни рестрикции за пандемијата да се стави под контрола.

Богатите, сиромашните и КОВИД-19

Бранимир Јовановиќ

Branimir Jovanovic 200x250Секоја криза е шанса, а ковид-кризата е шанса каква уште долго нема да имаме. Шанса, да почнеме да градиме праведно, солидарно, хумано општество, кое се грижи за сите свои членови. Шанса, државата да престане да работи само за богатите, и да почне да работи и за сиромашните. Шанса која не смее да се пропушти.