Бојан Георгиевски ги завршува магистерските студии на Правниот факултет, на катедрата по Меѓународно право и меѓународни односи, Toj е избран во наставното звање предавач од областа на правните науки на Високата школа за новинарство и за односи со јавноста. Неговите истражувачки интереси се движат во неколку полиња: правото на приватност и заштитата на лични податоци, медиумското право и новите социјални медиуми. Автор е на неколку академски и истражувачки статии.

Законот за укажувачите: заштита на свиркачи или откривање на кодоши

м-р Бојан Георгиевски

bojan georgievskiЗаконот за заштита на укажувачите содржи неколку одредби чија примена може да биде проблематична. Поконкретно, „свиркачите“ треба да бидат заштитени кога ќе пријавуваат и директно во медиуми или граѓански организации и треба да се гарантира независност на внатрешните канали на пријавување.