Дина Бајрамспахиќ е истражувач на јавни политики на Институтот Алтернатива (ИА), непрофитна, тинк-тенк организација. Таа работи на таа позиција веќе десет години и според описот на работното место таа ги координира активностите на ИА во програмската област „Владеење на правото“, што вклучува реформа на безбедносниот сектор и реформа на кривичното право. По професија е политиколог, специјализирана за европски политики. Го има пријавено магистерскиот труд на Факултетот за политички науки во Подгорица, на тема „Контролната функција на Собранието на Црна Гора во областа на безбедноста и одбраната“, насока - евроатлантски интеграции. Вклучена е во пристапните преговорите на Црна Гора со Европската Унија како член на Работната група за Поглавје 23 „Правосудство и темелни права“ и е активно вклучена во политиката на проширување и инструментите на ЕУ во однос на регионот.

Влезот во ЕУ - подвижна мета која постојано се оддалечува

Дина Бајрамспахиќ

Dina Bajramspahic 200x250Во 2020 година, ниту една од шесте земји од Западен Балкан не напредуваше во европскиот процес на интеграција. Точно е дека можеа да сторат повеќе, но ова сепак го покренува прашањето дали самиот процес „функционираво ситуација кога повеќе земји не напредуваат со години, децении. Лошите потези на обете страни доведоа до меѓусебна недоверба, што се одразува во реформите.