Дени Дагалев е постдипломски студент по политички науки на Универзитетот во Љубљана при факултетот за Општествени Науки. Активен е во студентската организација Листа на Демократски Студенти (Lista Demokratičnega Študentsva) која делува во областа на студентските социјални и еколошки прашања во општеството. Неговото поле на истражување допира длабоко во доменот на политичката теорија, со акцент на животната средина и екологијата.

Што научивме од 30 години „демократија“?

Дени Дагалев

Deni Dagalev 400x500Во последните 30 години сите политички партии, независно од тоа колку демократски се претставуваат во своите програми, на државата гледаат како на инструмент, што е пак првиот сигнал, чекор кон авторитарност.