Димитар Христов е дипломиран политиколог, и студент на постдипломски студии на насоката ,,Применета политика и политички систем“ при Правниот факултет ,,Јустинијан Први“ во Скопје.

Кој би бил победник на парламентарни избори?

Dimitar Hristov 400x500

Во блиска иднина можеме да очекуваме големи драми во Собранието, како и зголемени убедувања и уценувања помеѓу владините партнери, како и во опозицискиот блок.

Младинска политичка (не)заинтересираност

Димитар Христов

Dimitar Hristov 400x500Граѓанските организации можат да доведат до поголема свест на младите за политичкиот живот преку организирање на работилници, кратки курсеви и јавни настани со познати говорници каде што младите уште повеќе би биле свесни за нивната сила и моќ што ја имаат во општеството.

Една изборна единица – манипулација со избирачкото тело или реална шанса за малите партии

Димитар Христов

Sabin Selimi 400x500Резултатот на најавените промени во изборниот законик (една изборна единица и примена на Донтовиот модел), би довел до формирање на нестабилна коалициска Влада, а ние како држава, ни малку не сме спремни за таков кошмар во политиката.