Горан Јанев е професор по социјална антропологија на Институтот за социолошки и политичко правни истражувања во Скопје.

Автостоперски водич низ Балканот: посебно издание – Македонија

Горан Јанев

goran janev 400 500Нашите политички елити проектираат етнички поделено општество. Преку етничките гласови се дограбуваат до власт и потоа располагаат со општествените ресурси и тргуваат со влијание. Ние, граѓаните потоа сме претворени во нивни клиенти. Парадоксално, за свои пари, со свои гласови, ги носиме на власт, и потоа тие од позиција на моќ ни фрлаат трошки, вработувања, тендери, дозволи, позиции...