М-р Ива Цоневска работи како проектна менаџерка и истражувачка во Институтот за европска политика, во програмата за демократија и владеење на правото. Во 2013 година, Ива дипломирала на правните студии на Правниот факултет „Јустинијан Први“ при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј “ (Македонија), а две години подоцна магистрирала на насоката меѓународно право на истиот факултет. Во 2017 година, таа го положила правосудниот испит (Македонија). Таа е авторка на неколку публикации поврзани со Поглавјето 23, пристапување во ЕУ и правосудство.

До каде е нашата држава во исполнување на европските стандарди за ефикасно правосудство?

Ива Цоневска

Iva Conevska

Покрај подобрување на ефикасноста на македонското правосудството во делот на решавање на старите предмети и стапката на решавање на предметите, потребни се дополнителни напори со цел системски да се подобри ефикасноста и да имаме ефикасна и квалитетна правда.

1999 Кликови