Ивор Фука е главен уредник на непрофитниот онлајн портал Lupiga.com. Тој ги завршил своите додипломски студии по историја на Филозофоскиот факултет во Загреб, а со новинарство се бави од 2001 година. Работел во повеќе медиуми во Хрватска како Novog lista, Vjesnika, Radio Studenta и Poslovnog dnevnika а соработувал и со повеќе регионални и европски медиуми. Во фокусот на неговиот новинарски интерес се теми од областа на човековите права и медиумски политики.

Во очекување на волшебното стапче за излез од пандемијата

Ивор Фука

Ivor Fuka 400x500Во болницата се среќаваме со 53-годишниот пациент Александар. Отворено пред камера кажува дека му откриле големи згрутчувања во белите дробови и дека сега лекарите не му дозволуваат да стане од кревет на респираторниот оддел. Пред ова, вели, немал никакви здравствени проблеми. И покрај сè што поминал и долгото закрепнување што го очекува, со насмевка вели дека сепак нема да се вакцинира.

Како владата на Хрватска и даде крилја на „пландемијата“

Ивор Фука

Ivor Fuka 400x500Како и да го свртиме ова, јасно е дека уште долго ќе се бориме со лажни вести, дезинформации и теории на заговор. А, споменавме ли веќе дека меѓу најголемите распространувачи на дезинформации се политичарите? Еве, сега споменавме!