Иван Николовски има магистрирано на Одделот за политички науки при Централноевропскиот Универзитет во Будимпешта стекнувајќи се со специјализација во споредбената политика. Етнички поделените општества, етничкиот идентитет во политиката и општествените движења се дел од неговите академски интереси. Николовски работи како истражувач во Центарот за европски интеграции при Институтот за демократија „Социетас Цивилис“ во Скопје, фокусирајќи се на процесите на европска интеграција и регионална соработка помеѓу државите и општествата од Западен Балкан.

Дали Македонија навистина е „едно општество за сите“?

Текстот е продолжение на блогот „Етничкото во политиката на независна Македонија“, објавен на 17 септември, 2020 година.

Jona Koprencka 200x250

Практичната имплементација на владината стратегија „едно општество за сите“, која на хартија има добри намери, е засенета од неуспешната борба против корупцијата и организираниот криминал.

Етничкото во политиката на независна Македонија

Ivan Nikolovski 200x250

Независна Македонија не може да се пофали со успешно менаџирање на етничките прашања, а првите „грешки“ се прават во првите денови од независноста.

Монополот на етничките идентитети во политиката во Македонија

Ivan Nikolovski

Што е со оние граѓани кои не се вклопуваат во нашиот (би)етнички дискурс?