Ивана Туфегџиќ е дипломиран политиколог на Политички науки при Правниот факултет „Јустинијан Први“ и студент на магистерската програма по Уставно право на Правниот факултет. Област на особен интерес ѝ се човекови права со акцент на малцински права, политички систем и избори и изборни системи, како и процесите на демократизација и влијанието на религијата и политичката култура во истите.

Славко Миладиновски е дипломиран политиколог на Правниот Факултет „Јустинијан Први“ и студент на магистерски студии по Уставно право на Правниот Факултет. Особен интерес му се областите, владеење на право, политички систем, избори и изборни системи, политичката култура и процесите за демократизација.

Одвојување на партијата од државата – реалност или политички трик

Ивана Туфегџиќ и Славко Миладиновски

ivana tufegdzicslavko miladinovskiНедостигот на политичка култура и силни институции, како и волја за менување на состојбите за одвојување на партијата од државата, се надоместува со притисок од меѓународниот фактор.

12040 Кликови