Џејсон Диган (Jason Deegan) ја подготвува својата докторска дисертација и е научен соработник на Универзитетот во Ставангер, а неговиот истражувачки фокус е на регионалната политика за иновации во областа на паметната специјализација. Џејсон има завршено магистерски студии по јавна политика на Универзитетскиот колеџ во Даблин и има диплома за маркетинг од Технолошкиот универзитет во Даблин. Со оглед на тоа што потекнува од Даблин, Ирска, темата на неговата магистерска теза е влијанието на усвојувањето на Конвенцијата на ООН против корупцијата (UNCAC) врз резултатите од Индексот на перцепцијата на корупцијата (CPI), објавена во Журналот за антикорупциско право (Journal of Anti-Corruption Law).

Феликс Амелунг (Felix Amelung) е магистер по меѓународни работи на Школата за управување со финансиски, човечки и други ресурси во Берлин и има диплома за меѓународна деловна администрација од Универзитетот во Тибинген. Неговата магистерска теза е на тема влијанието на развојната помош од ЕУ за борба против корупцијата во посткомунистичките земји. Феликс, исто така, работи повеќе од 3 години како консултант за усогласување со законската регулатива во приватниот сектор и им нуди поддршка на младите, одржливи старт-ап компании во своето слободно време.

Корупцијата на Балканот тврдоглаво опстојува, а не помага фактот што е тешко да се измери

Џејсон Диган (Jason Deegan) и Феликс Амелунг (Felix Amelung)

Deegan Amelung Не треба толку да се грижиме за тоа дали се искачуваме на табелата, туку повеќе треба да внимаваме на тоа дали навистина се справуваме, истражуваме и ги гониме оние кои се занимаваат со корупција.