Јана Лозаноска, е доктор на науки при Универзитетот за мир на Обединетите Нации, во Костарика. Магистерски студии по меѓународно хуманитарно право има заршено на Универзитетот во Женева и Институтот за меѓународни студии во Женева-Швајцарија. Додипломски на Правниот факултет во Скопје. Има објавено трудови поврзани со човекови права, род и ЛБТ; прашањето за името од призма на меѓународно право, ЕУ и човекови права, итн.

Ковид-19: вонредна состојба за човековите права

Јана Лозаноска

Jana Lozanoska 200x250Македонија спаѓа во групата држави во кои се преземени ригорозни ограничувања на човековите права заради справување со коронавирусот. Дали техничката влада може да презема вакви сериозни ограничувања и каква е контролата врз неа во услови на нефункционално правосудство и кога парламентот е распуштен.

За етиката во снимањето на „Медена земја“

Јана Лозаноска

Jana Lozanoska 200x250Процесот на создавање на уметничко/филмско дело е индивидуален и личен избор на уметникот. Но, дали притоа авторите на филмот се воделе од некакви основни етички рамки е прашање кое е нејасно.

Дали технологијата е закана за демократијата?

ALB

Јана Лозаноска

Jana Lozanoska 200x2501Било какво слепо поддржување на технолошкиот прогрес има консеквенци не само за природата, видливи преку глобалното затоплување и климатските промени, но и за демократијата и отуѓувањето на човекот од самото човештво и политичката заедница.

1 Коментар

Власта и политичкиот дискурс на бајки со еднорози и вилински кончиња!

д-р Јана Лозаноска

Jana Lozanoska 200x250Единствената сламка за спас на давеникот, на кој му треба реанимација, е фразата „ќе не биде“ која започна со Договорот од Преспа, а кулминира со неговата ратификација. Ова алудира дека ќе не биде можеби некогаш, но некогаш не е сега и денес.

Универзалната декларација за човековите права - реалност или мит?

ALB

Јана Лозановска

Jana Lozanoska 200x250Најголемиот проблем е кога врската со државата ќе се прекине, како што е случајот со бегалците, кои губат секаква припадност со човештвото и оттука го губат и човековото достоинство. Дури и криминалците во едно општество имаат подобар статус од бегалците, кои се буквално исфрлени од човештвото.

1956 Кликови

Разрешувањето на масовното прислушување претставува јавен интерес!

МК   ALB

д-р Јана Лозаноска

Jana Lozanoska 200x2501Случаите на СЈО започнуваат да наликуваат на шоу судења кои имаат за цел да ѝ покажат на јавноста дека правдата е задоволена со самиот чин на судење и кривично гонење. Но, прашањето е дали е така при постоење масовни злоупотреби или всушност станува збор за неможност за остварување на правдата поради големината и тежината на сторените дела.

Помирување или непомирување: предизвици пред кои е исправена Република Македонија

д-р Јана Лозаноска

Jana Lozanoska 200x250Без разлика дали помирувањето ќе се случи или не, за што никој не може да гарантира во целост, сепак, она што е особено важно е дека процесите на помирување се отворени. Тоа подразбира дека постои отворен јавен дијалог за премостување на тешкото и проблематично минато, исполнето со злоупотреби и неказнивост, кое од друга страна е ставено под лупа и мониторинг на пошироката јавност.

1 Коментар

Република Македонија има потреба од одговорност и помирување

д-р Јана Лозаноска

Jana Lozanoska 200x250Единствен излез од целосниот колапс на системот кој, наместо да се лечи, во континуитет се храни и потхранува со нефункционалност, поделеност, непотизам и корупција е да профункционира одговорноста, посебно кривичната одговорност на претходните владеачки структури и истовремено да течат паралелни процеси на помирување.

Неопходноста од јавен простор и дебата и Договорот за името

д-р Јана Лозаноска

Jana Lozanoska 200x250Можни се правни и политички импликации кои Договорот за името и комплексниот член 1 може да ги повлечат и внатрешно и надворешно. Тоа не само што ќе се одрази на сегашноста, туку и на иднината, а со тоа и на минатото, и поради тоа неопходна е исцрпна научна и јавна дебата пред да се пристапи кон било какви промени за кои граѓаните не се ни запознаени.