Кирил Барбареев е проректор за развој, инвестиции и одржување на Универзитетот „Гоце Делчев“ (УГД) во Штип. Своите докторски студии ги завршил во 2010 година на Филозофскиот факултет во Скопје на тема „Образованието и професионалниот развој на воспитувачите во предучилишното воспитание и образование“, со што се стекнал со звање доктор на педагошки науки. Во 2011 година е избран како професор на Факултетот за образовни науки при УГД.

Лекција од античкиот свет – да не брзаме со одлуки за онлајн наставата!

Кирил Барбареев

Kiril Barbareev 200x250Проблемот со нашиот образовен систем е во неприлагоденоста и неодреденоста во времето и просторот, нешто слично на римскиот нумерички систем (римските броеви) кој не само што ги отежнувал туку и ги оневозможувал наједноставните операции. Ако системот не може да гарантира дека сите алатки за онлајн настава им се достапни на сите ученици и наставници, не треба да се форсира притисок ниту кон учениците и родителите ниту кон наставниците, со оценување и со контроли.

Политичкото во педагошкото

доц. д-р Кирил Барбареев

Kiril Barbareev 200x250На две исклучителни прашања во изминатиот период - прашањата за јазикот и учебниците по историја, доминира политичкиот дискурс без ни малку разбирање од страна на политичарите да се слушне гласот на педагогијата. А, и двете прашања имаат политичко и педагошко гледиште.

1 Коментар