Каан Бајракошан е студент на магистерските студии по политички науки на Универзитетот во Варшава во Полска. Завршил додипломски студии по новинарство на Универзитетот Еге во Турција. Тој исто така студирал на Универзитетот Вилнус во Литванија во оваа област како дел од програмата за размена на студенти. Тој има новинарско искуство во локалните медиуми за време на неговите студии во Измир, Турција.

Новиот закон што ги отвора браните на цензурата во Турција

Каан Бајракошан

Kaan Bayirakosan 200x250Турската влада има нови барања од социјалните медиуми и дигиталните платформи како што се Фејсбук (Facebook), Ватсап (Whatsapp), Инстаграм (Instagram) и Твитер (Twitter). 2021 година ќе биде година кога ќе видиме дали технолошките гиганти ќе се приспособат на регулативите или ќе бидат блокирани во Турција.

Зимава ќе биде долга за Турција

Каан Бајракошан

Kaan Bayirakosan 200x250Во време кога турската лира е во историски пад, Турција мора да надмине бројни предизвици за целосно да закрепне од кризата.

Додека вирусот во Турција се шири, турската лира тоне

Каан Бајракошан

Kaan Bayirakosan 200x250Како најголемата криза од 21 век влијаеше врз политиката и економијата на Турција.