Катарина Блажина Мукавец е родена во Загреб. Таа ги завршила своите маагистерски студии по комуникации на Факултетот за хрватски студии, Универзитет во Загреб во 2015 година. Од 2012 година, таа е активен член на Друштвото за комуникација и култура на медиуми и учествува во креирање едукативни содржини и предавања за ученици од основно и средно училиште, како и веб-конференции за едукатори од цела Хрватска. Од 2016 година, таа е координатор на секторот предавачи и волонтери во проектот „Деца на медиуми“, што Здружението го спроведува со цел подобрување на медиумската писменост на граѓаните на Република Хрватска.

Кои се ризиците од тоа што децата поминуваат повеќе време на социјалните мрежи?

Катарина Блажина Мукавец

Katarina Blazina Mukavec

Во споредба со 2019 година, просечното време поминато на социјалните медиуми во 2020 година се зголеми за рекордни 100% на сите платформи.