д-р Катерина Колозова е виш научен советник и редовен професор на Институтот за општествени и хуманистички науки како и негова директорка. На Институтот, професор е по студии на политики (policy studies), политичка филозофија и родови студии. На Факултетот за медиуми и комуникации -Белград, Србија: Оддел за критички политички студии, професор е по современа политичка филозофија. Координатор е на бројни студии на политики на темата „илиберална демократија,“ „заробена држава“, слобода на медиумите и академските слободи. Автор е на повеќе меѓународни монографии од кои најцитирана е Cut of the Real: Subjectivity in Poststructuralist Philosophy издадена од Columbia University Press-NY, 2014.

Демократијата на задно седиште во време на пандемија

ALB  SR

Катерина Колозова

Katerina Kolozova 200x250Поради прогласената вонредна состојба и доделената законодавна моќ на извршната власт, земјата мораше да дерогира од повеќе членови на Европската конвенција на човековите права, и со тоа се најде во друштво на грст земји, сите до една или поранешни републики на СФРЈ или пак на СССР. Сево ова зборува за некаква системски вградена инерција на илиберализмот кај нас: ако во вонредна состојба, човековите права и слободи се сметаат за луксуз, демократијата за празна форма без која се може, тогаш оваа земја никогаш не излегла од парадигмата на еднопартиското владеење.