fbpx
 

Лилјана Пецова – Илиеска, магистер по филолошки науки, основач на ИМПЕТУС – Центар за интернет, развој и добро управување, како и еден од основачите на Форумот за управување на интернет во Македонија. Претходно десетгодишно работно искуство во Министерството за внатрешни работи, по што следи 4 годишна советодавна позиција во Дирекцијата за заштита на личните податоци, каде беше дел и од експертската работна група на Меѓуресорското тело за заштита на човекови права на РМ. Дел е од заедницата за заштита на приватноста со посебен интерес кон секторот „безбедност и следење“ и „приватноста во медиумите“.

Кире Бабаноски е доктор во областа на безбедноста и во моментов работи како доцент на Факултетот за безбедносни студии, МИТ Универзитет - Скопје, одговорен за предметите Основи на безбедност, Национална безбедност, Тероризам и Криминалистика. Во ИМПЕТУС Центарот за интернет, развој и добро управување - Скопје е програмски директор за безбедност. Главниот предмет на научен, академски и професионален интерес му се националната и регионалната безбедност, безбедносната политика и современите безбедносни предизвици, ризици и закани.

Дали претседателските кандидати придонесоа за градењето позитивен мир низ кампањата?

м-р Лилјана Пецова – Илиеска и д-р Кире Бабаноски 

Прашањето за добрососедските односи, како еден од факторите за градење мир, потоа економските процеси и прашањата за развојот, се јасни показатели за нивото на демократија, мерено преку политиките и политичкиот јазик и стил што се користи како индикатор за градење на позитивниот мир во земјата, па и во регионот. Колку претседателските кандидати и на кој начин ги користеа овие теми во своето претставување пред граѓаните?

Повеќе
  1476 Кликови
  0 Коментари

 • Блогирај +

  Приклучете се кон тимот соработници и предложете тема или испратeте текст, со Ваша фотографија и куса биографија на info@iks.edu.mk.

  Повеќе

 • Насоки +

  Текстовите треба да имаат помеѓу 900 и 1300 зборови и да бидат напишани во куси пасуси, во разбирлив и неформален стил.

  Повеќе

 • Преземи +

  Содржината на блогот е слободна за споделување и читателите можат да оставаат разумни и конструктивни коментари на блоговите.

  Повеќе

 • 1

Следете нè