Леони Вругтман е истражувач и проектен координатор која работи на теми како што се религиозна толеранција, добро владеење, анализа на политики и спречување / борба против насилниот екстремизам. Покрај тоа, таа помага во управувањето со бизнис процесите и ја координира комуникациската стратегија на Институтот за демократија и медијација во Тирана, Албанија (IDM). Покрај нејзината работа во IDM, Леони е аналитичар на Global Insights, меѓународна политичка платформа за ризик, каде пишува за широк спектар на безбедносни прашања поврзани со Западен Балкан. Таа има магистерирано на насоката по меѓународни односи при Кралскиот колеџ во Лондон.

Европски влади: земете ги назад вашите граѓани од северна Сирија

ALB  SR

Леони Вругтман (Leonie Vrugtman)

Leonie Rakaj 200x250Осум години по почетокот на граѓанската војна во Сирија, диктаторот што не се плаши да употреби хемиско оружје против својот народ, во раце ќе го добие оружјето што му овозможува да ги применува своите овластувања како што сака. За да не се случи тоа, сите западни земји треба да започнат со што поскоро враќање на своите државјани.

Идни предизвици поврзани со насилниот екстремизам во Западен Балкан

ALB  SR

м-р Леони Ракаџ (Leonie Rakaj)

Земјите од Западен Балкан се соочуваат со нов безбедносен предизвик: дерадикализација и реинтеграција на повратниците. До 2017 година, најмалку 310 возрасни лица се вратиле во регионот и се проценува дека уште 460, претежно жени и деца, останале на Блискиот Исток или им се изгубила трага по враќањето. Без веродостојна платформа за реинтеграција со која ќе се обезбеди нивно отцепување од групите за кои се бореле, овие лица би можеле да претставуваат закана како идни борци или регрутери.