Мила Кисјова е долгогодишна новинарка и пишува главно на економски теми – банкарство и финансии, пазар на труд, социјална политика. Од 1997 до 2010 година работела за финансискиот весник „Пари“, потоа во националниот дневен весник „Стандард“. Од почетокот на 2017 година таа е новинар во весникот „Сега“. Дипломирала на Институтот за хемиска технологија во Бургас, потоа на Факултетот за новинарство на универзитетот во Софија „Св. Климент Охридски“. Во 2003 година ги завршила своите магистерски студии по бизнис и администрација (МБА) на Градскиот универзитет во Сиетл, САД.

Бугарскиот одговор на пандемијата: Фрлање пари во празно

Мила Кисјова

Mila Kisjova 200x250Привидно земјата добро се справува со пандемијата, но реалноста е многу пострашна.