Марио Молина, добитник на Нобелова награда за хемија во 1995 година, бил професор на Универзитетот во Калифорнија, Сан Диего и Националниот автономен универзитет во Мексико.

Дурвуд Заелке е претседател на Институтот за управување и одржлив развој и еден од директорите на Програмата за управување со одржлив развој на Универзитетот во Калифорнија, Санта Барбара.

Темпираната бомба на врвот на светот

Марио Молина (Mario Molina), Дурвуд Заелке (Durwood Zaelke)

Molna ZaelkeНасекаде низ светот има луѓе кои ги изгубиле своите домови и изворите на егзистенција поради пожари, поплави, бури и други катастрофи што понеле со себе и човечки жртви. Со оглед на тоа што научниците сега очекуваат Северниот Леден Океан да остане речиси без мраз кон крајот на летото, можно е да следуваат уште многу полоши призори.