Младен Обреновиќ е доктор по комуникациски науки и професионален новинар со позадина во медиумите и хрватските медиуми во Босна и Херцеговина. Неговата професионална новинарска кариера се случи во 1996 година во Вуковар, каде што работеше за локалните медиуми како дописник на Глас Славонија и Јутарњи лист, покривајќи ја темата за хрватската историја. Од 2010 до 2013 година, тие беа регистрирани во Загреб, каде што ја покриваа дневната политика и актуелната тема за хрватските дрвја, исклучени од хрватската сабора, Владе и правните институции. Во Доласку и Сараево, радиото за Ал azeезеру Балкан како новинар, а потоа уредник на порталот. Радиото е исто така новинар на БИРН во Босна и Херцеговина. Присутни сме на бројот на медиумски курсеви и конференции, а во моментов учиме и учиме.

Паника без вакцини, сега има и „за фрлање“

Младен Обреновиќ

Mladen Obrenovic 400x500Поради силното влијание на противниците на вакцинација, но и поради фактот дека Босна и Херцеговина многу доцнеше со масовната имунизација, процентот на вакцинирани граѓани е исклучително низок. Последните податоци укажуваат дека целосно вакцинирани не се ниту 12 отсто од возрасното население (ниту секој осми жител), а земјата е прва во Европа по бројот на починати на милион жители.