Михаела Ружичкова е кандидат за докторски науки на Катедрата за политички науки на Универзитетот „Павол Јозеф Шафарик“ во Кошице, Словачка. Нејзиното истражување е посветено на факторите на животната средина во геополитиката. За време на студиите, таа се здоби со искуство како практикант во Одделот за надворешна политика во Кабинетот на претседателот на Република Словачка. Во моментов работи за независен тинк-тенк, Институтот за стратешка политика, за кој објавува анализи во областа на конфликтни подрачја. Таа исто така работи како уредник на содржини во информаторот за дезинформации на Иницијативата за безбедност во дигиталниот простор. Други области од нејзин интерес се когнитивната безбедност, безбедноста на информациите и хибридните закани.

„Борците за слобода“ што ја загрозуваат демократијата во Словачка

Михаела Ружичкова

Michaela Ruzickova 400x500И покрај релативно добрата ситуација со пандемијата во Словачка, ова лето државата се соочи со интензивна антиваксерска и антивладина кампања која првенствено беше насочена против вакцинирањето, мерките и ограничувања во врска со пандемијата. Кампањата резултираше со масовни протести кои завршија со собир што се одржа на Денот на донесување на Уставот.

Лекции од земјата што ја тестираше цела нација

Михаела Ружичкова

Michaela Ruzickova 200x250Погрешно е да се смета дека масовното тестирање беше неуспешно, но мора да се напомене дека резултираше со само привремено намалување на ширењето на вирусот. Од друга страна, ширењето дезинформации имаше поголеми последици.